aktualnościparafiainformacjeduszpasterzenabożeństwaarchiwumogłoszeniaintencjebierzmowanifestiwalkontakt Ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA – 2017.04.16

 

* W radosny dzień Zmartwychwstania Pańskiego składamy sobie radosne życzenia. Niech Zwycięski Chrystus wniesie w nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne wiele radości
i pokoju. Niech w naszym środowisku wszyscy odnoszą się nawzajem życzliwie, służąc sobie pomocą, niech znikną wszelkie przejawy zła, nałogów i słabości, a pojawi coraz więcej oznak twórczego zaangażowania w szerzenie dobra wokoło siebie. Niech Chrystus Zmartwychwstały nam wszystkim mocno błogosławi.

* Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy troszczyli się o głębokie przeżycie Triduum Paschalnego: ministrantom, p. Organiście, strażakom z jednostek z terenu parafii, Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej i harcerzom dzielnie trzymającym wartę, osobom niosącym baldachim, feretrony i chorągwie, osobom, które przygotowały piękny Grób Pański oraz ciemnicę.

* Spod chóru  można nabrać do naczyń wodę święconą, aby służyła przez cały rok w domu, w różnych sytuacjach.

* Dziękujemy Caritasowi za zorganizowanie przedświątecznej zbiórki darów dla najuboższych rodzin i wszystkim ofiarodawcom – zostały paczki rozwiezione do 44 rodzin, które są wdzięczne za wsparcie i prezent. Wyjazd członków Caritas – dorosłych i uczniów - na diecezjalne spotkanie w Pelplinie będzie w sobotę, o godz. 8.00, sprzed plebanii.

* Tydzień temu członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali do skarbonek kwotę 500 zł.
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

* W II Święto Msze Święte będą w porządku niedzielnym. Ofiary złożone w czasie tego dnia będą przeznaczone na wsparcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

* Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Naszym przygotowaniem do tej uroczystości niech będzie codzienne odmawianie Koronki i Nowenny do Miłosierdzia Bożego w kościele – w Święta przed Mszą o godz. 11.00, a w dni powszednie przed Mszą,
o godz. 17.00. 

* Za tydzień też Wspólnota Miłosierdzia zaprasza wszystkich do uroczystego przeżycia Godziny Miłosierdzia. Podczas Mszy o godz. 15.00 homilię wygłosi ks. Jacek Cirocki
o Bożym miłosierdziu i mocy sakramentu pokuty. Będzie też spotkanie w plebanii dla chętnych. Zapraszamy też wtedy do kościoła młodzież przygotowującą się do bierzmowania.

* Dzieci z klasy III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. zapraszamy
na ćwiczenia do kościoła w czwartek, o godz. 15.30. Obecność obowiązkowa.

* Parafia nasza organizuje od 18 do 25 listopada pielgrzymkę do Ziemi Św. W programie m.in. odwiedziny Nazaretu, Kany Galilejskiej, Kafarnaum, Jerycha, Betlejem, Jerozolimy.  Ze stolika pod chórem można zabrać kartki ze szczegółami pielgrzymki. Zapraszamy chętne osoby do skorzystania z oferty i zgłoszenie się do ks. proboszcza.

*  Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki zaprasza w następną niedzielę, 23 kwietnia, o godz. 18.00, na ciekawy koncert Damiana Holeckiego – śpiewającego w telewizji Silesia piękne piosenki śląskie. Bilety można nabyć w portierni hali sportowej, a dla parafian przygotowano rabat – warto więc pojawić się na tym atrakcyjnym wydarzeniu.

* Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego 
„W Rodzinie” – należności proszę wrzucić do skarbonki  św. Antoniego.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA PALMOWA – 2017.04.09

 

* Dzisiaj przy wyjściu z kościoła członkowie Szkolnego Koła Caritas będą zbierać ofiary
do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. Dziękujemy też młodzieży za sprzedaż palm przed kościołem.

* Zakończyły się rekolekcje wielkopostne. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli. Dziękujemy też za wsparcie w prowadzeniu rekolekcji paniom katechetkom i gronu nauczycielskiemu.

* W czwartek, odbyła się nasza parafialna spowiedź. Jeszcze spora grupa osób
nie skorzystała z tak wielkiej szansy uporządkowania swojego życia przed Świętami. Będziemy jeszcze z ks. Kamilem słuchać spowiedzi we Wielki Piątek, po wieczornych obrzędach
do 22.00 (w czasie adoracji przy Grobie Pańskim) oraz we Wielką Sobotę po tzw. Święconkach. Warto zadbać, aby wszyscy członkowie naszych rodzin po Bożemu przeżywali Święta i skorzystali ze spowiedzi. Czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej minie 11 czerwca, w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

* Dziękujemy za liczny udział w piątkowej Drodze Krzyżowej, którą przeżywaliśmy
w plenerze. Dziękujemy strażakom ze Starej Kiszewy za pomoc w bezpiecznym przemarszu.

* Dziękujemy za ofiary składane do skarbonki znajdującej się z przodu kościoła na zakup kwiatów i innych dekoracji do Grobu Pańskiego. Przez cały rok jest zresztą taka możliwość, abyśmy wspólnie zatroszczyli się o piękno naszej świątyni. 

* Wchodzimy w okres najważniejszych, centralnych wydarzeń z historii chrześcijaństwa.
We Wielkim Tygodniu będziemy rozważać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa,
a zaakcentuje to w sposób szczególny bogata liturgia.

* We Wielki Czwartek, przed południem, kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie podczas Mszy Świętej w katedrze pelplińskiej, a wieczorem w parafiach odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele taka Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 19.00. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy. Adoracja potrwa do godz. 21.00 – wartę podejmą ministranci.

* We Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy rozpocznie się od godz. 9.00 i potrwa do wieczornych obrzędów. Przychodźmy licznie do kościoła na prywatną modlitwę, aby zawierzyć Chrystusowi wszelkie swoje osobiste lub rodzinne problemy. Zapraszamy do adorowania w kościele, we Wielki Piątek i we Wielką Sobotę, mieszkańców poszczególnych wiosek, a też członków wszystkich wspólnot działających w parafii, 
w następującym porządku:  9:00 - 10:00 Bartoszylas, 10:00 - 11:00 Boże Pole, Struga, 11:00 - 12:00 Chwarzenko, Foshuta, 12:00 - 13:00 Chwarzno, Akcja Katolicka, 13:00 - 14:00 Wygonin 14:00 - 15:00 Górne Maliki, Żywy Różaniec, 15:00 - 16:00 Wspólnota Bożego Miłosierdzia i Wspólnota Małżonków, 16:00 - 17:00 Pałubin, Caritas, 17:00 - 18:00 Stary Bukowiec, Nowy Bukowiec 18:00 - 19:00 Strzelki, Zamek Kiszewski, 19:00 - 22.00  Stara Kiszewa - rodziny.  We Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Liturgię wieczorną Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 19.00. W tym dniu nigdzie na świecie nie odprawia się Mszy Świętej. Centrum stanowi adoracja krzyża, który chcemy ucałować z wdzięcznością jako szczególny znak, przez który Chrystus dokonał zbawienia świata. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Po zakończonych obrzędach Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, wartę obejmą strażacy, a my odśpiewamy Gorzkie Żale. Adoracja przy Grobie potrwa do godz. 22.00. Będzie wtedy okazja do spowiedzi, szczególnie dla osób, które wracają z zagranicy i z internatów.

* We Wielką Sobotę adorację rozpoczniemy o godz. 9.00 i zachęcamy do adoracji również wraz ze swoimi wioskami lub wspólnotami. W tym dniu nie obowiązuje post
i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, lecz zaleca się je, jako przygotowanie
do świątecznego posiłku z pobłogosławionych pokarmów. Poświęcenie przyniesionych pokarmów, tzw. Święconek nastąpi w kościele w Starej Kiszewie o godz. 12.00 i 16.00,
a w kaplicy w Starym Bukowcu o godz. 13.00 Obrzędy wieczorne rozpoczną się o godz. 22.00. W związku z tym procesja rezurekcyjna odbędzie się po zakończeniu Mszy Wigilii Paschalnej. Na uroczystości wieczorne przynosimy ze sobą do kościoła świece. Podczas ceremonii nastąpi m.in. poświęcenie ognia i paschału, odnowimy również przyrzeczenia chrzcielne. Poprosimy o niesienie baldachimu, chorągwi i feretronów podczas procesji.

* W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie rannej Mszy Św. – wykorzystajmy czas na uroczyste śniadanie wielkanocne w gronie rodziny. Pozostałe Msze Święte będą
o godz. 9.30, 11.00 i 15.00 w kościele parafialnym i o 13.30  w kaplicy w Starym Bukowcu. Natomiast w II Święto – porządek Mszy, jak w każdą niedzielę.

* Zachęcamy jeszcze do zapisywania się do naszej Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości, która jest wyłożona przy bocznym ołtarzu. Wytrwajmy jak najdłużej we wszystkich poczynionych we Wielkim Poście przyrzeczeniach abstynenckich.

* Tydzień temu członkowie Parafialnego Zespołu Caritas i Szkolnego Koła Caritas zebrali przed kościołem kwotę 1500 zł. na wsparcie dla Hospicjów.

* Trwa przedświąteczna zbiórka darów dla osób ubogich. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom wrzucającym różnorakie artykuły spożywcze i drogeryjne do kartonów z logo Caritas, które znajdują się w sklepach leżących na terenie naszej parafii. Można jeszcze składać dary do jutra, a później będą rozwiezione do najuboższych. Członków  Caritas zapraszamy do plebanii na spotkanie w poniedziałek, po Mszy Św. o godz. 17.30.

* We Wielki Piątek oraz we Wielką Sobotę, o godz. 15.00 (a w Święta przed Mszą,
o godz.11.00) będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Nowenną – przygotowując się do dobrego przeżywania Niedzieli Miłosierdzia.

* Zespół Kształcenia i Wychowania ze Starej Kiszewy zorganizował Konkurs Palm Wielkanocnych. Najładniejsze palmy, a też jajka wielkanocne możemy podziwiać
na wystawie w przodu kościoła.

* Przed kościołem można nabyć piękne stroiki świąteczne wykonane przez osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu w Konarzynach.

* Ze stolika z  tyłu kościoła można nabyć kolejny nr czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2017.04.02

 

·        Dzisiaj rozpoczynamy parafialne i szkolne rekolekcje wielkopostne. Witamy w naszej wspólnocie Siostry Jezusa Miłosiernego z Myśliborza, które je przeprowadzą. Przeżyjmy głęboko ten święty czas, przygotowujący nas na godne przeżywanie Świąt Wielkanocnych. Przedstawiciele każdej rodziny mogą po Mszy Św. podejść do przodu i zabrać ulotkę z programem rekolekcji. Dzieci i młodzież szkolna mają swoje spotkania w poniedziałek, wtorek i środę, w godzinach od 9.00 do 12.00. Młodzież pozaszkolną i dorosłych zapraszamy na Msze rekolekcyjne w te dni, o godz. 18.00.
W sobotę po Mszy wieczornej odbędzie się czuwanie modlitewne prowadzone przez Wspólnotę Rodzin. W poniedziałek po Mszy o godz. 18.00 będzie w plebanii spotkanie Sióstr ze Wspólnotą Miłosierdzia i wszystkimi chętnymi. W środę, o godz. 16.00, będzie dodatkowo Msza rekolekcyjna na filii w Starym Bukowcu. Nasza spowiedź parafialna, z udziałem większej liczby kapłanów z dekanatu, odbędzie się
w czwartek, w godz. od 9.00 do 10.00 oraz od 15.30 do 17.00. Spowiedź w kaplicy
w Starym Bukowcu będzie od godz. 15.30 do 16.00. Postarajmy się, aby wszyscy członkowie naszych rodzin uporządkowali swoje życie przed Świętami poprzez sakrament pokuty.

·        Droga Krzyżowa w najbliższy piątek będzie miała inny charakter, bo odbędzie się
w plenerze. Zapraszamy do licznego udziału. O godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza Św., a po niej ruszamy procesją. Pójdziemy w kierunku Chwarzna, a za Starą Kiszewą skręcimy w prawo w polną drogę k. lasu i przejdziemy przez osiedle obok stadionu. Weźmy ze sobą książeczki do nabożeństwa, abyśmy wszyscy włączali się
w śpiewy w czasie trasy. Przedstawicieli strażaków poproszę o pomoc w bezpiecznym przemarszu. Jako grupa zorganizowana, będziemy maszerowali w skupieniu.

·        W noc z piątku na sobotę miała miejsce Ekstremalna Droga Krzyżowa z Dziemian
do Wiela. Ponad 1600 uczestników przeszło trasy 41 lub 28 km – a w całej Polsce
w takim wydarzeniu brało udział ponad 60 tys. osób. Dziękujemy i gratulujemy dzielności 15 osobom z naszej parafii, które z ks. proboszczem również przeszły tę nocna trasę. Liczymy, że w przyszłym roku jeszcze więcej osób tam wyruszy od nas.

·        Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj podczas kolekty ekonomicznej. Przeznaczone będą na spłatę należności za kolejne wykonane zadania.

·        Dzisiaj przed kościołem członkowie Szkolnego Koła Caritas zbierają ofiary
do skarbonek na wsparcie dla hospicjów wspierających ludzi umierających. Jest to akcja ogólnopolska. Ofiarodawcy w podziękowaniu otrzymają piękne żonkile. Dziękujemy za wszelkie złożone ofiary.

·        Za tydzień młodzież będzie zbierać do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        We wszystkich sklepach spożywczych na terenie naszego parafii wstawione zostały specjalne kartony z logo Caritas. Przez tydzień  jeszcze można składać swoje dary
dla biednych.  Przed Świętami paczki zostaną zawiezione do najuboższych rodzin.

·        W I-szy piątek miesiąca, od godz. 8.00, księża odwiedzą chore i starsze osoby
z przedświąteczną Komunią Św. Można zgłaszać też dodatkowe osoby – oprócz tych, których księża co miesiąc odwiedzają.

·        W Niedzielę Palmową przynieśmy do kościoła palmy, które zostaną poświęcone. Będzie też można nabyć palmy przed kościołem przygotowane przez Szkolne Koło Caritas.

·        Zespół Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie ogłasza konkurs na zrobienie palm wielkanocnych w następujących kategoriach: klasy 0 – III (palma kurpiowska), klasy IV – VI (palma góralska), gimnazjum (palma wileńska) oraz kategoria rodzinna (palmy w dowolnej technice). Palmy należy składać do sekretariatu szkoły
do 6 kwietnia. Najlepsi otrzymają nagrody, a też zobaczymy je w kościele za tydzień.

·        W Niedzielę Palmową kilka tysięcy młodzieży z całej diecezji spotka się
na diecezjalnym zjeździe z okazji Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie. Zapisywać się można u ks. Kamila. Koszt to 15 zł.

·        W tym tygodniu, ze względu na rekolekcje, biuro parafialne nie będzie czynne.

·        Z przodu kościoła wystawiona jest skarbonka, do której można składać ofiary
 na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego. Zakupione zostaną w kwiaciarni kwiaty właściwie pasujące do dekoracji Grobu.

·        Ukazał się nowy nr czasopisma diecezjalnego dla dzieci „Mały Pielgrzym” oraz czasopismo „W Rodzinie”. Można nabyć ze stojaka znajdującego się z tyłu kościoła.

·        W środę zmarł śp. Maciej Kreft z Zamku Kiszewskiego. Pogrzeb odbył się w sobotę
i został pochowany na cmentarzu przykościelnym. W sobotę zmarł śp. Bolesław Nikel z Nowego Bukowca. Pogrzeb będzie we wtorek, o godz. 12.30. Różańce w kaplicy
w Starym Bukowcu w sobotę, w niedzielę i w poniedziałek o godz. 19.00 oraz
w kostnicy we wtorek o godz. 11.30. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2017.03.26

 

·        Dziękujemy za dary spożywcze złożone w sklepie „Biedronka”
na przygotowanie paczek przedświątecznych dla biedniejszych rodzin. Jeszcze przez 2 tygodnie można składać swoje dary w kartonach z logo Caritas umieszczonych we wszystkich sklepach na terenie parafii. Dziękujemy za ofiary złożone na pomoc w leczeniu chorej 19-letniej Kamili Borkowskiej ze Starej Kiszewy.

·        Za tydzień w całej Polsce odbywać się będzie dobroczynna akcja wspierająca hospicja dla umierających pod nazwą „POLA NADZIEI”. Przed kościołem będzie można złożyć swój dar do skarbonki, ale też w zamian otrzymać piękne żonkile. Dziękujemy wolontariuszom z Parafialnego Zespołu Caritas
i Szkolnego Koła Caritas za wiele podejmowanych inicjatyw – a wszyscy
w okresie Wielkiego Postu okazujmy swoją wrażliwość na wsparcie
dla potrzebujących osób.

·        W kwietniu papież prosi o modlitwę w intencji: „aby młodzież umiała wielkodusznie odpowiadać na swoje powołanie, rozważając poważnie również możliwość poświęcenia się Panu w kapłaństwie lub w życiu konsekrowanym”.

·        W poniedziałek, o godz. 21.00, zapraszamy do kościoła na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego.

·        Wspólnotę Bożego Miłosierdzia zapraszamy we wtorek, o godz. 17.30,
na spotkanie do świetlicy parafialnej.

·        Rodziców dzieci komunijnych zapraszamy na spotkanie do plebanii we wtorek, o godz. 17.30. Będzie już można odebrać uszyte alby dla dzieci z klas III.

·        W sobotę, o godz. 10.00, zapraszamy dzieci z klas III na kolejne spotkanie
do plebanii.

·        Serdecznie zapraszamy także do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Jest to trudna piesza pielgrzymka, która odbywa się nocą, podczas której jest okazja
do modlitwy, do okazania swojej dzielności i doświadczenia wielu ciekawych przeżyć. W naszej diecezji wędrówka rozpocznie się w Dziemianach i idziemy nocą do sanktuarium we Wielu z piątku na sobotę - z 31 marca na 1 kwietnia br. Już zgłosiło się ponad 1000 osób na to wydarzenie – jest to największa liczba
ze wszystkich diecezji polskich. Z naszej parafii do idącego również
ks. proboszcza zgłosiło się do tej pory kilkanaście osób i czekamy jeszcze na następnych. Pójdziemy trasą wynoszącą 28 km. Ci którzy się już zgłosili i ci, którzy jeszcze pragną dołączyć proszeni są o zgłoszenie się do ks. proboszcza
do poniedziałku – ustalimy m.in. dowozy na początek Drogi Krzyżowej
w Dziemianach.

·        Kolekta ekonomiczna w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na dalsze działania związane z budową kostnicy. Przeznaczona ona będzie na spłatę należności za kolejne wykonane zadania, m.in. otynkowanie środkowych pomieszczeń kostnicy. W tym roku już wydano na zrealizowane prace 31 tys. zł.

·        Za tydzień rozpoczynamy parafialne i szkolne rekolekcje wielkopostne. Nauki głosić będą Siostry Jezusa Miłosiernego z Myśliborza. Przeżyjmy głęboko ten święty czas, przygotowujący nas na godne przeżywanie Świąt Wielkanocnych. Przedstawiciele każdej rodziny mogą po Mszy Św. podejść do przodu i zabrać ulotkę z programem rekolekcji.

·        W Niedzielę Palmową, 9 kwietnia, kilka tysięcy młodzieży z całej diecezji spotka się na diecezjalnym zjeździe z okazji Światowego Dnia Młodzieży
w Kościerzynie. Zapraszamy do udziału naszą młodzież. Koszt wyjazdu to 15 zł. Zapisywać się można u ks. Kamila. Przygotowanych zostało wiele atrakcji
i koncertów.

·        Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność można wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·        Zachęcamy też do zabrania za darmo – ze stolika pod chórem – nowego numeru czasopisma „Dobra Nowina”. Przedstawione zostały świadectwa wiary różnych znanych osób, przykłady różnych cudów i ciekawe informacje na inne tematy. Warto również zabrać dla sąsiadów i zanieść też ludziom chorym i starszym.

·        W poniedziałek zmarły: śp. Felicja Kowalewska ze Starej Kiszewy – pogrzeb odbył się w czwartek i została pochowana na cmentarzu przykościelnym, a także sp. Jadwiga Szwychtenberg ze Starej Kiszewy – pogrzeb odbył się w piątek
i została pochowana na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2017.03.19

 

·        W tym tygodniu, w liturgii Kościoła, będziemy obchodzić uroczystości:
w poniedziałek – św. Józefa (Oblubieńca NMP), natomiast w sobotę Zwiastowanie Pańskie – jest to też zarazem Dzień Świętości Życia. Zapraszamy wielu parafian
w sobotę, na Mszę Św. o godz. 17.00, aby podjąć Dzieło Duchowej Adopcji.
Przez codzienną modlitwę, która trwa przez 9 miesięcy (a więc tyle co rozwój
w brzuchu mamy), można wspierać dziecko, którego życie jest zagrożone, a też mamę (a także ojca i inne osoby), by zawsze chroniły życie swoich dzieci i dały im szansę przyjścia na świat. Chętni do adopcji mogą przynieść deklaracje otrzymane 6 stycznia lub będą mogli nowe wypisać, przynoszą też do kościoła świece.

·        Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj podczas kolekty na rzecz wsparcia Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

·        Tydzień temu przed kościołem członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali
do skarbonek kwotę 520 zł. na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        W okresie przed Świętami Wielkanocnymi Caritas Polska wraz z siecią sklepów BIEDRONKA organizują zbiórkę żywności dla biednych rodzin. Nasz Parafialny Zespół Caritas oraz Szkolne Koło Caritas również zorganizują taką zbiórkę
w BIEDRONCE w Starej Kiszewie, a zebrane dary pragną przeznaczyć  na paczki świąteczne dla biedniejszych rodzin.  Zbiórka odbędzie się najbliższy piątek oraz w sobotę, 24 i 25 marca. Również w innych sklepach spożywczych na terenie naszej parafii ustawione zostaną kartony z logo Caritas, gdzie można składać swoje dary świąteczne dla biedniejszych osób.

·        Ze stolika pod chórem można zabrać specjalne gazetki informujące o szerokiej działalności diecezjalnego Caritas na rzecz chorych i biednych. Można też zabrać ulotki z prośbą o przekazanie 1% od podatku na rzecz Caritas. Pamiętajmy o tej możliwości odpisów przy składaniu rocznych PITów – także na rzecz osób chorych
i stowarzyszeń z naszego środowiska. Mamy okazję weprzeć swoją ofiarą leczenie
19-letniej Kamili Borkowskiej ze Starej Kiszewy chorej na mukowiscydozę. Jest to ciężka choroba płuc i innych narządów. Kamila jest bardzo dzielną osobą, uczęszcza do szkoły średniej – ale jej leczenie kosztuje co miesiąc od ok. 1,5 do 2 tys. zł.
Na wsparcie dla Kamili członkowie Caritas będą zbierali ofiary do skarbonki podczas zbiórki w Biedronce, a też ze stolika pod chórem można wziąć ulotki informacyjne,
na jakie konto można wpłacić ofiary.

·        Członków Parafialnego Zespołu Caritas oraz osoby pragnące dołączyć do tej dobroczynnej wspólnoty zapraszamy na spotkanie do plebanii we wtorek,
o godz. 17.30.

·        Zachęcamy do podejmowania postanowień abstynenckich we Wielkim Poście
i wpisywania się do Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości, która znajduje się przy bocznym ołtarzu.

·        Zbliża się pierwszy dzień wiosny. Rolnicy rozpoczynają już prace polowe. W tym okresie mamy wiele okazji, aby zadbać o porządki. Uporządkujemy nasze dusze poprzez dobrze przeżytą spowiedź wielkopostną. Postarajmy się także zadbać
o porządki przy naszych posesjach i w miejscach publicznych. Milej mieszka się
w otoczeniu, gdzie wszyscy troszczą się wszechstronnie o porządki i estetykę dookoła siebie. Piękny przykład porządkowego zaangażowania pokazała wczoraj młodzież
ze Szkolnego Koła Caritas oraz ministranci, którzy oczyścili tereny dookoła kościoła, plebanii i cmentarza, m.in. ze śmieci i gałęzi.

·        Droga Krzyżowa w kościele odprawiana jest w piątki, o godz. 16.00. W najbliższy piątek, o godz. 18.00, zapraszamy na dodatkową Drogę Krzyżową młodzież z klas II
i III, która przygotowują się do bierzmowania.

·        Serdecznie zapraszamy także do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Jest to trudna piesza pielgrzymka, która odbywa się nocą, podczas której jest okazja
do modlitwy, do okazania swojej dzielności i doświadczenia wielu ciekawych przeżyć. W naszej diecezji wędrówka rozpocznie się w Dziemianach i idziemy nocą do sanktuarium we Wielu (dwoma trasami do wyboru: 28 km lub 41 km)
z 31 marca na 1 kwietnia br. Już zgłosiło się ponad 500 osób na to wydarzenie.
Ks. proboszcz również wyruszy na taką trasę nocną i zaprasza na wspólną wędrówkę dzielną młodzież i osoby dorosłe. Prosimy o szybkie zgłoszenie się do ks. proboszcza w tym tygodniu po bliższe informacje. Może warto wypełnić prośbę papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży, który wołał, aby zejść z kanapy, ubrać buty i ruszyć przemieniać świat.

·        W ostatnim czasie dotychczasowa Wspólnota Małżonków przybrała sobie nazwę WSPÓLNOTA RODZIN JUTRZENKA. Zaprasza na spotkania i do współpracy szerszą grupę osób – małżonków, rodziców z dziećmi, chętne osoby dorosłe. Najbliższe spotkanie będzie w plebanii w piątek, o godz. 19.00.

·        Dzisiaj, o godz. 15.00, jesteśmy zaproszeni do Cyrku Królewskiego, który przyjechał na stadion w Starej Kiszewie. Współwłaściciel pochodzi z Chwarzenka. Na początku będzie poświęcenie tego miejsca, które dopiero inicjuje swoją działalność. Dobrze,
że mieszkańcy naszej parafii mają różne oryginalne pomysły na życie.

·        W Niedzielę Palmową, 9 kwietnia, kilka tysięcy młodzieży z całej diecezji spotka się
na diecezjalnym zjeździe z okazji Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie. Zapraszamy do udziału naszą młodzież. Koszt wyjazdu to 15 zł. Zapisywać się można
u ks. Kamila. Przygotowanych zostało wiele atrakcji i koncertów.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego dla dzieci pt.: „Mały Pielgrzym”, nowy numer czasopisma „W Rodzinie”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

W sobotę zmarła śp. Helena Studzińska z Foshuty. Pogrzeb będzie we wtorek, o godz. 10.00. Różańce w sobotę, w niedzielę i w poniedziałek w kaplicy w Starym Bukowcu o godz. 19.00 oraz w kostnicy we wtorek o godz. 9.00. Dobry Jezu …

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 12.03.2017

 

·       Dzisiaj przed kościołem członkowie Szkolnego Koła Caritas zbierają  ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. Dziękujemy za wszelkie złożone ofiary.

·       W Wielkim Poście będziemy też mieli możliwość złożyć swoje dary spożywcze podczas zbiórek w sklepach. Szukajmy okazji
do wspierania bliźnich na różne sposoby, bo wiele osób, starszych, chorych, samotnych, biedniejszych chętnie skorzystałoby z naszej pomocy. Jedna z biedniejszych osób potrzebuje do swojego skromnego mieszkania pralki oraz jakiejś kuchenki z piekarnikiem na gaz – jeśli ktoś miałby takie w dobrym stanie, ale nieużywane, bo np. wymienił na lepsze, to mógłby dostarczyć do plebanii. Jeśli inne osoby potrzebują jakichś mebli lub innych rzeczy, a też tacy, którzy chcieliby coś podarować - to mogą zgłosić się
do ks. proboszcza lub członków Caritas, a wspólnymi siłami może uda się zaradzić różnym problemom i zorganizować akcję dobroczynną.

·       Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele odbywają
w następującym czasie: Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16.00 (bezpośrednio po niej Msza Św. z kazaniem pasyjnym),
a Gorzkie Żale w niedzielę, po Mszy o godz. 9.15. W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest odprawiane
w czwartek, o godz. 18.00.

·       Zachęcamy do nabywania z przodu kościoła specjalnych świec – paschalików. Można je zapalić podczas uroczystego śniadania wielkanocnego i będzie to piękny znak jedności całej rodziny przy wspólnym stole. Koszt 1 świecy – 5 zł.

·       Ukazały się nowe nry czasopism religijnych „Pielgrzym” oraz
„W Rodzinie” – można je nabyć ze stojaka pod chórem,
a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2017.03.05

 

·        Dziękujemy za ofiary złożone podczas dzisiejszej kolekty ekonomicznej. Przeznaczone one zostaną na działania związane z tynkowaniem kolejnych pomieszczeń. Planujemy też w tym roku wstawienie okien i drzwi – koszt będzie wynosił ponad 30 tys. zł., ale na razie jeszcze środków nie posiadamy.

·        Za tydzień przed kościołem, na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne, będą zbierać do skarbonek członkowie Szkolnego Koła Caritas.

·        Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele odbywają w następującym czasie: Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16.00 (bezpośrednio po niej Msza Św. z kazaniem pasyjnym), a Gorzkie Żale w niedzielę, po Mszy o godz. 9.15. W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest odprawiane
w czwartek, o godz. 18.00. Za pobożne uczestnictwo w tych nabożeństwach
i odmówienie modlitw w intencji papieża można uzyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za swoich bliskich zmarłych lub nawet za siebie samego, pragnąc skrócenia okresu przyszłego przebywania w czyśćcu.

·        W środę, o godz. 16.00, zapraszamy młodzież przygotowującą się
do bierzmowania na spotkanie do kościoła.

·        W środę obchodzony będzie Dzień Kobiet. Wszystkim paniom i dziewczętom,
z okazji ich Święta, składamy serdeczne życzenia, by cieszyły się szczęściem, zdrowiem i pomyślnością, by ich troska o dobre życie rodzin została doceniona szacunkiem i wdzięcznością, by Pan Bóg wspierał w realizacji wszystkich życiowych zadań.

·        Wspólnota Bożego Miłosierdzia zaprasza tego dnia na Mszę Św. o godz. 17.00., a później na specjalną konferencję do plebanii. Gościć będziemy w naszej wspólnocie ks. Marcina Ciesielskiego, który opowie o swojej pracy na Ukrainie, a też poruszy temat wielkiej roli kobiet w życiu Kościoła.

·        W sobotę, o godz. 10.00, zapraszamy dzieci z klas III na kolejne spotkanie
do plebanii.

·        Zachęcamy do nabywania w zakrystii specjalnych świec – paschalików. Można je zapalić podczas uroczystego śniadania wielkanocnego i będzie to piękny znak jedności całej rodziny przy wspólnym stole. Koszt 1 świecy – 5 zł.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma „W Rodzinie” oraz dla dzieci „Mały Pielgrzym”. Należności  proszę wrzucić do skarbonki znajdującej się obok.

·        W minionym tygodniu zmarła śp. Jadwiga Kukowska ze Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się w środę i została pochowana na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 2017.02.26

 

* Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00, jutro i pojutrze po Mszach Świętych o godz. 17.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i stosowne modlitwy. W ten sposób przygotujemy się mocniej na przeżywanie okresu Wielkiego Postu.

* Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wszyscy wiemy, jak wielu ludzi zniszczyło swoje życie pijąc alkohol, jak wiele tragedii ma miejsce w rodzinach – bądźmy więc wszyscy apostołami  trzeźwości. Warto, aby osoby, które dostrzegają u siebie coraz mocniejszy problem z alkoholem lub członkowie rodzin osób uzależnionych szukali pomocy u specjalistów, którzy są w każdej gminie – m.in. w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Można też zawsze po poradę przyjść
do ks. proboszcza. Warto wzbudzić postanowienie abstynenckie, na krótszy lub dłuższy okres, by u siebie kształtować silną wolę, trzymać się trzeźwych zasad, a też dając dobre świadectwo dla innych.  Zachęcamy do wpisywania się we Wielkim Poście do Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości, która znajduje się przy bocznym ołtarzu. Już kilkudziesięciu parafian wcześniej wpisało się i podjęło konkretne postanowienia abstynenckie na dłuższy lub krótszy czas.

* W najbliższą środę, zwaną Popielcową, rozpoczynamy szczególny okres w roku kościelnym – Wielki Post. Przyjdźmy licznie do kościoła na Msze Św. o godz. 7.00, 10.00 lub 17.00 (i też na filii o 18.30), podczas których odbędzie się obrzęd posypania głów poświęconym popiołem. Rozważając tajemnicę Męki i Śmierci Chrystusa chcemy przygotować się dobrze na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Nie możemy zmarnować tej szczególnej okazji na uporządkowanie swojego kontaktu z Bogiem i innymi ludźmi. Uczyńmy wiele dobrych postanowień. Przychodźmy też licznie do kościoła w każdy piątek, o godz. 16.00 na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po nim będzie odprawiona Msza Św.
i wysłuchamy wielkopostnego kazania pasyjnego. Kolejne części nabożeństwa Gorzkich Żalów odśpiewamy w niedzielę, po Mszy o godz. 9.15 (godzina tej Mszy będzie
we Wielkim Poście przyspieszona, by później było więcej czasu na rotacje samochodów  między Mszami). W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie odprawiane
w czwartek, o godz. 18.00. Za udział w nabożeństwach wielkopostnych można uzyskać odpust zupełny. Dzieci też podczas Dróg Krzyżowych będą otrzymywać specjalne obrazki - układanki. Rekolekcje wielkopostne dla szkół oraz wszystkich parafian odbędą się w dniach od 2 do 5 kwietnia. Poprowadzą je Siostry Jezusa Miłosiernego.

* Rozpoczyna się czas wielkanocnej spowiedzi i  Komunii Świętej. Nie trzeba już przed spowiedzią oddawać specjalnych kartek, ale pamiętajmy o tym obowiązku, by poprzez spowiedź i przyjęcie Komunii Św. jak najlepiej przygotować się na przeżywanie radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

* Pamiętajmy też, że czas pokuty w Kościele stanowi okres Wielkiego Postu,
a także wszystkie piątki całego roku. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ścisły, kiedy ograniczamy także ilość spożywanych posiłków, obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, wszystkich między 18 a 60 rokiem życia.

* W marcu papież prosi o modlitwę w intencji: „aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła  przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej”.

* W poniedziałek zapraszamy do kościoła na godz. 21.00, na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego.
* We wtorek, o godz. 17.30, zapraszamy do plebanii na spotkanie panie katechetki.

* W I-szy piątek miesiąca księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną od godz. 8.00.

* W I piątek miesiąca spowiedź św. będzie od godz. 15.00. Będzie też wtedy w kościele specjalna okazja do pomodlenia się przed wystawionym  Najśw. Sakramentem. Zapraszamy szczególnie dzieci z klas IV oraz młodzież przygotowującą się do bierzmowania.
* W sobotę będziemy w liturgii przeżywać Święto  - św. Kazimierza Królewicza.
* Kolekta ekonomiczna w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na dalsze działania związane z budową kostnicy. Dziękujemy firmie p. Sławomira Piankowskiego za położenie instalacji elektrycznych i kładzenie teraz tynków w środku. Chcielibyśmy już zamontować okna i drzwi, ale to dodatkowy koszt ponad 30 tys. zł., na który jeszcze nie posiadamy środków. Polecamy więc te  dzieła ofiarności wszystkich.

* Na obu cmentarzach pojawiły się drewniane skrzynie na śmieci. Od dzisiaj mocno prosimy, aby wszyscy tylko do tych skrzyń składali wszystkie śmieci cmentarne. Ponieważ nie udało się wszystkich nauczyć segregowania śmieci do odpowiednich pojemników,
to teraz będzie to czynić jedna tylko osoba, delegowana przez życzliwy Urząd Gminy. Tylko ta osoba co kilka dni będzie śmieci umieszczać we właściwych pojemnikach, a niektóre rzeczy będą przekazywane różnym firmom do dalszego wykorzystania. Ufamy, że to znacznie obniży koszt opłat za śmieci cmentarne. Pilnujmy też wspólnie, aby do tych pojemników nie podrzucano innych śmieci poza cmentarnymi.

* Przez minione 2,5 roku wszystkie rodziny opiekujące się mogiłami swoich bliskich
na cmentarzach były proszone o zgłoszenie się w biurze parafialnym, aby zarejestrować opiekunów poszczególnych mogił, otrzymać dokument potwierdzający tę opiekę
i ewentualnie uregulować należne opłaty, zgodnie z przepisami państwowymi, jeśli już minęło 20 lat od pochówku zmarłych. Na 1736 mogił do tej pory zgłosili się opiekunowie tylko od 912 grobów – a więc blisko połowa jeszcze nie zgłosiła się. Prosimy o uczynienie tego do Wielkanocy, bo potem będą umieszczone tabliczki przy grobach, gdzie opiekunowie powinni się zgłosić. W gablotce przed kościołem można przeczytać obowiązujący regulamin dotyczący pogrzebów i cmentarzy.

* W związku z możliwością zwiększenia działań sportowych w naszym środowisku,
m.in. przez powstanie nowej hali – ks. proboszcz zaprasza starszą młodzież oraz chętne panie i panów na ponowne spotkanie w plebanii w celu założenia Parafialnego Klubu Sportowego. Dzięki powstaniu takiego stowarzyszenia można stworzyć możliwości wielu osobom młodszym i starszym, aby zdrowo i sportowo rozwijały się, aby korzystały
z różnych form sportu masowego. Można też na taką działalność pozyskać sporo środków
i sprzętów m.in. z Ministerstwa Sportu i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zebranie założycielskie tego parafialnego klubu odbędzie się w plebanii we wtorek, o godz. 19.30.

* Szkolne Koło Caritas, po nawiązaniu kontaktu z biednymi dziećmi z dalekiej Papui Nowej Gwinei, organizuje kolejną akcję wspierającą. Od środy Popielcowej przez tydzień będą zbierane szczoteczki do zębów, które tamtejszym dzieciom bardzo się przydadzą. Szczoteczki można przynosić do biblioteki szkolnej lub dar na zakup tych szczoteczek.
* Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego pt.: „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego. Można też spod chóru zabrać
za darmo bardzo ciekawe czasopismo pt. „Dobre Nowiny”, w którym m.in. piękne świadectwo wiary daje nasz skoczek narciarski Kamil Stoch, opisane są też różne cuda.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VII NIEDZIELA ZWYKŁA – 2017.02.19

 

·        W minioną niedzielę członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali 400 zł.
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        Rodziców dzieci komunijnych zapraszamy na spotkanie do plebanii we wtorek, o godz. 17.45.

·        Młodzież przygotowującą się do bierzmowania zapraszamy na nabożeństwo pokutne do kościoła we wtorek, o godz. 19.30. Będzie też wtedy okazja
do spowiedzi św. – zapraszamy również parafian, którzy dłużej pracują i dopiero o tej porze mogą korzystać  z sakramentów.

·        W środę, o godz. 17.45, zapraszamy do plebanii na spotkanie członków Parafialnego Zespołu Caritas, osoby pragnące dołączyć do tej wspólnoty, a także przedstawicieli rodzin osób niepełnosprawnych. Wiele osób potrzebujących różnorakiej pomocy czeka na zaangażowanie ludzi o wielkim sercu – liczymy, że spora grupa osób przyjdzie, pokaże swoją wrażliwość i określone zostaną różne działania dobroczynne do realizacji w naszej parafii.

·        W piątek, o godz. 14.30, zapraszamy do plebanii na spotkanie członków Szkolnego Koła Caritas.

·        W tym tygodniu nasza parafia otrzymuje szczególny dar modlitwy. Codziennie w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie modlą się za kolejne parafie w naszej diecezji. W najbliższy piątek odbywać się będzie  MOST MODLITEWNY między seminarium a naszą parafią – o czym też są informacje w czasopiśmie „Pielgrzym” i w diecezjalnym radio „Głos”. Klerycy polecają Bogu wszystkich parafian, nasze rodziny, ludzi chorych i przeżywających różne problemy, zawierzają wszystkie dobre dzieła, które dzieją się w naszym środowisku i proszą też o kolejne powołania do stanu duchownego. My też możemy zjednoczyć się na wspólnej modlitwie, wspierającej w powołaniu kleryków. Zapraszamy więc w piątek do kościoła, o godz. 16.00, na adorację Najśw. Sakramentu i modlitwy za nasze seminarium i za naszą parafię. Chętne osoby, pragnące na stałe modlić się za naszych kleryków mogą ze stolika
pod chórem zabrać ulotki informujące o akcji duchowej adopcji kleryka pelplińskiego seminarium duchownego.

·        Dzieci komunijne zapraszamy na spotkanie do plebanii w sobotę, o godz. 10.00.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma „W Rodzinie”,
a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 12.02.2017

 

·       Dzisiaj przed kościołem, na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne, zbierają będą do skarbonek członkowie Szkolnego Koła Caritas.

·       We wtorek, po Mszy wieczornej, zapraszamy wszystkich chętnych
do plebanii na spotkanie Akcji Katolickiej. Będzie okazja,
aby porozmawiać o różnych ciekawych sprawach moralnych, religijnych
i społecznych.

·       We wtorek też w plebanii, o godz. 17.30, spotkanie Wspólnoty Miłosierdzia.

·       Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Kiszewie zaprasza członków OSP na zebranie sprawozdawcze w piątek, o godz. 18.00, do Domu Strażaka.

·       W piątek, o godz. 19.00, zapraszamy na spotkanie do plebanii Wspólnotę Małżonków.

·       Dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. zapraszamy na kolejne spotkanie do plebanii w sobotę, o godz. 12.00.

·       W minionym tygodniu rozegrany został na hali Turniej Piłkarski
z udziałem drużyn mundurowych. Najlepszymi okazali się nasi strażacy, przed leśnikami, policjantami i księżmi.

·       Osoby zainteresowane wyjazdem na Ukrainę, w dniach od 26 do 29 maja, na uroczystości ku czci błog. Marty Wieckiej w Śniatyniu, mogą zgłosić się do ks. Kamila.

·       Wspólnota „Marana Tha” ze Zblewa zaprasza w dniach od 27 czerwca
do 2 lipca na pielgrzymkę maryjną w Góry Świętokrzyskie. Koszt od
1 osoby to 570 zł.  Plan pielgrzymki można zabrać ze stolika pod chórem.

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”. Należności  proszę wrzucić do skarbonki znajdującej się obok na stoliku.

W minionym tygodniu zmarł śp. Franciszek Miętki z Chwarzenka. Pogrzeb odbył się w piątek i został pochowany na cmentarzu przykościelnym.
W czwartek zmarła śp. Małgorzata Szybowska ze Starej Kiszewy. Pogrzeb będzie w poniedziałek, o godz. 11.00, różańce w sobotę o godz. 17.30,
w niedzielę o godz. 16.00 oraz w poniedziałek o godz. 10.00. Dziękujemy śp. Małgorzacie za aktywne służenie naszej wspólnocie parafialnej
m.in. jako prezes naszego Parafialnego Zespołu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA ZWYKŁA – 5.02.2017

 

·       Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj podczas kolekty ekonomicznej
na rzecz dalszej budowy kostnicy. W lutym planowane są prace związane
z położeniem instalacji elektrycznych i kanalizacyjnych. Serdecznie zapraszamy członków parafialnej rady ekonomicznej do plebanii
na spotkanie, w czwartek, o godz. 18.00, aby ustalić dalszy terminarz działań.

·       Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 9.30, odbędzie się w kościele modlitwa wspólnoty Żywego Różańca.

·       Dzisiaj wspominamy w liturgii św. Agatę, która w III wieku poniosła śmierć męczeńską za wiarę. Przed błogosławieństwem zostaną poświęcone w kościele chleb i sól, które będzie można zabrać do domu – by też spełniło się stare powiedzenie: „gdzie święta Agata tam bezpieczna chata”.

·       Za tydzień przed kościołem, na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne, zbierać będą do skarbonek członkowie Szkolnego Koła Caritas. 9 osób spośród naszej młodzieży bierze udział w kilkudniowych diecezjalnych rekolekcjach dla Caritas w Pelplinie. Dziękujemy panu Adamowi Sulewskiemu za pomoc w dowiezieniu młodzieży.

·       Zakończył się okres kolęd. Z tej okazji pragniemy serdecznie podziękować za okazaną  życzliwość. Dziękujemy za serdeczną atmosferę w domach,
za dzielenie się swoimi różnymi troskami i radościami. Dziękujemy kierowcom, którzy wozili nas po różnych trasach kolędowych; dziękujemy rodzinom, które podjęły kolędujących poczęstunkiem, a także za składane przy tej okazji ofiary. Dziękujemy rodzinom, które już złożyły w kopertach ofiary na budowę kostnicy. Na ten cel złożono kwotę 9300 zł. W sumie mieliśmy okazję wstąpić do 862 miejsc, w których mieszkały
1004 rodziny. Nie przyjęto kolędy w 48 miejscach w naszej parafii.
Za granicą pracuje 99 osób. Jest w naszej parafii 85 par żyjących
w związkach niesakramentalnych, w tym 37 nie mających trwałej przeszkody. Życzymy, by te pary nie mające przeszkody szybko uporządkowały swoje relacje przed Bogiem i przed sobą. Po podliczeniu kolędowym wszystkich mieszkańców okazało się, że liczba członków naszej wspólnoty parafialnej wynosi obecnie 3320 osób. Spora grupa osób rzadko korzysta z praktyk kościelnych, choć podczas kolędy obiecali wzmożyć częstotliwość swojego uczestnictwa w niedzielnych Mszach Św. Na terenie naszej parafii mieszka kilku przedstawicieli innych wyznań – są to protestanci lub Świadkowie Jehowy.

·       We wtorek, o godz. 17.00, zapraszamy na atrakcyjne wydarzenie sportowe do gminnej Hali Sportowej. Rozegrany zostanie Turniej Piłkarski
z udziałem drużyn mundurowych. Wystąpią więc strażacy, leśnicy, policjanci, księża. Zapraszamy licznych kibiców.

·       W sobotę w naszej parafii odbędą się Mistrzostwa Diecezji Pelplińskiej ministrantów w szachach. Przyjadą do nas przedstawiciele kilkudziesięciu parafii.

·       Wiele osób w tych tygodniach rozlicza się w Urzędach Skarbowych za ubiegły rok. Pamiętajmy, że wypisując PIT możemy ukierunkować
1% podatku na konkretny cel i wspomóc leczenie chorej osoby lub jakiejś organizacji. Warto wspierać ludzi z naszego środowiska. Z tyłu kościoła można zabrać ulotki wspierające leczenie chorego Pawła Kozaka. Można też wspierać naszych strażaków lub inne organizacje.

·       Parafia Konarzyny, razem z naszą parafią, organizują 3-dniową pielgrzymkę autokarową do ciekawych miejsc na wschodzie naszej ojczyzny. M.in. odwiedzone zostaną Gietrzwałd, Białystok, Białowieża, Grabarka, Kodeń. Pielgrzymka potrwa od 20 do 22 kwietnia. Koszt
od 1 osoby to 450 zł. Ks. proboszcz również pojedzie i można zgłosić się po bliższe informacje, a także zapisać.

·       Ze stolika można nabyć nowy numer czasopisma dla dzieci pt.: „Mały Pielgrzym”, a także nowe czasopismo „W Rodzinie”. Należności proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·       W minionym tygodniu zmarła śp. Ludwika Penka ze Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się w piątek i została pochowany na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 29.01.2017

 

·        W przyszłą niedzielę kolekta ekonomiczna zostanie przeznaczona na budowę kostnicy parafialnej. W lutym rozpocznie się kładzenie instalacji elektrycznych
i hydraulicznych.

·        W czwartek będziemy przeżywać Święto Ofiarowania Pańskiego – zwane też Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze Św. odprawione będą w kościele parafialnym o godz. 7.00, 9.30 i 17.00, a na filii w Starym Bukowcu o godz. 18.30. Podczas każdej Mszy Św. święcone są gromnice. Można świece gromniczne nabyć
z przodu kościoła – w cenie 10 zł. za sztukę.

·        W piątek będziemy wspominać w liturgii św. Błażeja - biskupa i męczennika. Uznawany jest on za patrona osób chorych na choroby gardła. W związku z tym,
po wieczornej Mszy Św. zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo osobom, które odczuwają różnorakie dolegliwości związane z gardłem.

·        W najbliższy piątek, od godz. 8.00, ks. proboszcz odwiedzi chorych z comiesięczną posługą sakramentalną.

·        W I piątek miesiąca okazja do spowiedzi św. będzie od godz. 15.30 do godz. 17.00. Będzie też wtedy w kościele specjalna okazja do pomodlenia się przed wystawionym Najśw. Sakramentem.

·        Dzieci z klasy III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św., zapraszamy
na spotkanie do plebanii w sobotę, o godz. 10.00. Rodziców, którzy pragną zamówić w firmie krawieckiej nowe alby dla dzieci zapraszamy do plebanii z dziećmi w sobotę, o godz. 16.00 – przyjedzie przedstawiciel firmy krawieckiej, aby zebrać wymiary
od dzieci.

·        W lutym papież zachęca do modlitwy w intencji: „aby ludzie przeżywający próby, zwłaszcza ubodzy, uchodźcy, spychani na margines, spotykali się z przyjęciem
i znajdowali wsparcie w naszych wspólnotach”.

·        Za tydzień, po Mszy Św. o godz. 9.30, odbędzie się w kościele modlitwa wspólnoty Żywego Różańca.

·        W przyszłą niedzielę, 5 lutego, wspominamy w liturgii św. Agatę, która w III wieku poniosła śmierć męczeńską za wiarę. Jej wstawiennictwu mieszkańcy Rzymu uznali, że zawdzięczają ocalenie po wybuchu wulkanu. Za tydzień zostaną poświęcone
w kościele chleb i sól, które będzie można zabrać do domu – by też spełniło się stare powiedzenie: „gdzie święta Agata tam bezpieczna chata”.

·        W ramach ferii zimowych odbywały się Mistrzostwa Parafii w różnych dyscyplinach sportowych. W piłce nożnej halowej, gdzie drużyny miały oryginalne nazwy,
w kategorii szkół podstawowych wygrał FC Krawężnik, przed FC Polaszki i Wilczki CS – natomiast w kategorii gimnazjalnej drużyna Świński Pogrom pokonała Squad oraz Serwery FC. W siatkówkę wygrała drużyna Trójca Kościerzyna przed Dream Team oraz Gang Plebanii. W Mistrzostwach w tenisa stołowego wśród kobiet wygrała Klaudia Łangowska przed Adrianną Stanke, Joanną Gibas i Eweliną Podolską. Natomiast wśród 24 startujących mężczyzn I miejsce zdobył Mateusz Gołuński,
II miejsce - ks. proboszcz, a III - Eryk Bruniecki.

·        Ks. Kamil zaprasza i zapisuje na wyjazd do Skarszew na „Dzień chorych u błog. Marty Wieckiej”, który odbędzie się 3 lutego (wyjazd o 8.50). W programie m.in. spotkanie z siostrami miłosierdzia z Krakowa oraz Msza z namaszczeniem chorych pod przewodnictwem ks. biskupa. Koszt wyjazdu to 10 zł.

·        W ramach ogólnopolskiej akcji „Warto być zdrowym” zapraszamy na bezpłatne spotkanie dotyczące skutecznego leczenia stawów, kręgosłupa, nadciśnienia, cukrzycy, żylaków, alergii i innych chorób. Spotkanie odbędzie się w naszej świetlicy parafialnej w poniedziałek, o godz. 17.30.

·        Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy nr czasopisma religijnego „Pielgrzym”,
a należność wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·        Natomiast ze stolika pod chórem każda rodzina może za darmo zabrać wartościowe czasopismo pt. „Dobre Nowiny”, w którym mi.in. umieszczone są ciekawe informacje o objawieniach w Fatimie, których setna rocznica w tym roku przypada, świadectwa wiary różnych znanych osób, różne wiadomości o spowiedzi i o cudach. Warto,
aby w każdym domu obecne były ciekawe czasopisma religijne.

·        Plan kolęd na ostatnie dni:

* 29 stycznia, niedziela, godz. 13.00 – Stara Kiszewa – ul. Szorca      
* 30 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00
– Stara Kiszewa – domki za stadionem (ulice Mickiewicza, Słowackiego, Kochanowskiego, Konopnickiej, Miłosza)
* 31 stycznia, wtorek, godz. 16.00 -
kolęda u rodzin nieobecnych wcześniej (mogą się chętne rodziny zgłaszać)               


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA ZWYKŁA – 22.01.2017

 

* Dzisiaj, o godz. 14.00,  odbędzie się w Gminnej Hali Sportowej KONCERT KOLĘD. Zgłosiły chóry dorosłych, schole dziecięce i zespoły muzyczne z naszej parafii oraz
z innych. Wystąpi też z kolędami piosenkarz Konrad Mania. Przyjdźmy licznie, gdyż będzie to ważne i ciekawe wydarzenie religijno – kulturalne w naszym środowisku.

* W środę przeżywamy w liturgii Święto – Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

* W piątek, o godz. 18.45, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Miłosierdzia.

* W piątek też zapraszamy do kościoła na godz. 21.00, na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego – zawierzymy Maryi pod opiekę całe rodziny. Będzie też wtedy okazja
do spowiedzi – szczególnie dla osób pracujących do późna.

* Ks. Kamil odwiedzi chorych z comiesięczną posługą sakramentalną już w najbliższą sobotę, od godz. 8.00.

* Trwają ferie zimowe dla uczniów. Nasza parafia razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Turystyki organizuje ciekawe wydarzenia w tym tygodniu. Chętni mogą zgłosić się do udziału w mistrzostwach parafii w piłkę nożną halową (we wtorek od 9.00), w siatkówkę (w piątek od 9.00), w tenisa stołowego (w sobotę od 9.00). Będzie też turniej szachowy
(w poniedziałek od 10.30). Zgłosić się należy pół godziny przed zawodami. Szczegóły
na plakatach.

* Ks. Kamil zaprasza i zapisuje na wyjazd do Skarszew na „Dzień chorych u błog. Marty Wieckiej”, który odbędzie się 3 lutego (wyjazd o 8.50). W programie m.in. spotkanie
z siostrami miłosierdzia z Krakowa oraz Msza z namaszczeniem chorych pod przewodnictwem ks. biskupa. Koszt wyjazdu to 10 zł.

* Parafia Konarzyny, razem z naszą parafią, organizują 3-dniową pielgrzymkę autokarową
do ciekawych miejsc na wschodzie naszej ojczyzny. M.in. odwiedzone zostaną Gietrzwałd, Białystok, Białowieża, Grabarka, Kodeń. Pielgrzymka potrwa od 20 do 22 kwietnia. Koszt od 1 osoby to 450 zł. Ks. proboszcz również pojedzie i można zgłosić się po bliższe informacje.

* Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „W Rodzinie”. Należności proszę złożyć do skarbonki św. Antoniego.

·        Plan kolęd na kolejne dni:

* 23 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 -  Stara Kiszewa – ul. Kościerska (blok
po byłym SKR i domy za nim)                  
* 24 stycznia, wtorek, godz. 14.00 –
Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania
przy Urzędzie Gminy, w stronę Kościerzyny), lewa strona, od starej poczty  
* 25 stycznia, środa, godz. 14.00 – Stara Kiszewa – ul. Konarzyńska (od strony Konarzyn, do zakrętu, nr 10)  
* 27 stycznia, piątek, godz. 15.00 -  Stara Kiszewa – domki za stadionem (ulice Jana Pawła, Norwida)    
* 28 stycznia, sobota, godz. 14.00 - Bartoszylas
* 29 stycznia, niedziela, godz. 13.00
– Stara Kiszewa – ul. Szorca      
* 30 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00
– Stara Kiszewa – domki za stadionem (ulice Mickiewicza, Słowackiego, Kochanowskiego, Konopnickiej, Miłosza)
* 31 stycznia, wtorek, godz. 16.00 -
kolęda u rodzin nieobecnych wcześniej (mogą się chętne rodziny zgłaszać)               

* W minionym tygodniu zmarła śp. Maria Kożyczkowska z Foshuty. Pogrzeb odbył się
w środę i została pochowana na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA ZWYKŁA – 2017-01-15

 

·       Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na wsparcie dla Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Za wszelkie złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”!

·       Tydzień  temu członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali do skarbonek kwotę 410 zł. na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. 

·       W tym tygodniu przeżywać będziemy Tydzień Powszechnej Modlitwy
o Jedność Chrześcijan. Warto pamiętać w modlitwie o intencji zjednoczenia wszystkich wyznań chrześcijańskich, a także o zgodzie
i jedności w naszych rodzinach.

·       Za tydzień, o godz. 14.00,  odbędzie się w naszej parafii KONCERT KOLĘD. Już chęć udziału zgłosiło wiele chórów dorosłych, scholi dziecięcych i zespołów muzycznych z naszej parafii oraz z innych miejscowości. Zapowiada się więc bardzo ciekawe wydarzenie religijno – kulturalne. 

·       Przed Świętami Bożego Narodzenia ogłoszony został w naszej parafii konkurs na NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ ŚWIĄTECZNĄ. Dziękujemy za liczny udział mieszkańców różnych rejonów parafii. Nam wszystkim zrobiło się radośniej, gdyż piękniej wyglądało nasze środowisko. Specjalna komisja wybrała najładniejsze posesje. I-sze miejsce i główną nagrodę 200 zł., ufundowaną przez ks. proboszcza, otrzymała rodzina Błeńskich z Pałubina (a przeznaczyła tę nagrodę na potrzeby parafii). Na wyróżnienie zasłużyły też rodziny: Jereczek i Narloch
z Nowego Bukowca, Błaszczyk i Lorek ze Starego Bukowca, Orlikowscy
z Bartoszegolasu, Kropidłowscy i Kowalczyk z Chwarzenka, Pysznik, Kąkol, Okrój i Kozikowscy z Foshuty, Piankowscy i Szarmach z Zamku Kiszewskiego, Zarembscy z Chwarzna, Skalscy i Dąbrowscy z Bożegopola oraz ze Starej Kiszewy: Popowscy, Sulewscy, Choma, Alaburda, Turzyńscy, Szeniak, Matyszczak, Hinc, Sellin, Marczyk, Wrosz, Klawikowscy.

·       Rozpoczynają się ferie zimowe dla uczniów. Nasza parafia razem
z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Turystyki organizuje ciekawe wydarzenia w drugim tygodniu. M.in. chętni będą mogli się zgłosić
do udziału w mistrzostwach parafii w piłkę nożną halową, w siatkówkę,
w tenisa stołowego. Będzie też turniej szachowy. Szczegóły na plakatach.

·       Rolnicy, którzy pragnę dokonać ubezpieczeń w PZU mogą zgłosić się
do 18 stycznia do Urzędu Gminy.

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „Pielgrzym”.

 

·       Plan kolęd na kolejne dni:

* 15 stycznia, niedziela, godz. 13.00 -  Stara Kiszewa – ul. Kościerska,
(od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy, w stronę Kościerzyny prawa  strona)                             
* 15 stycznia, niedziela, godz. 16.00 – Stara Kiszewa - ul. Wyzwolenia,  blok 16, blok 17  
* 16 stycznia, poniedziałek godz. 16.00
– kolęda dekanalna kapłanów
z ks. biskupem
w Zblewie        
* 18 stycznia, środa, godz. 14.00 –
Nowy Bukowiec               
* 19 stycznia, czwartek, godz. 15.00 –
Stary Bukowiec Wieś (do kaplicy –
od strony szosy kościerskiej)                         
* 20 stycznia, piątek, godz. 14.00 –
  Stara Kiszewa – ul. Kościelna, Zamkowa                       
* 21 stycznia, sobota, godz. 10.00 – Wygonin

 

* W minionym tygodniu zmarła śp. Marianna Łangowska ze Starego Bukowca. Pogrzeb odbył się w czwartek w Przywidzu. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 8.01.2017

 

·        Dzisiejszym świętem Chrztu Pańskiego rozpoczynamy okres zwykły w roku kościelnym. Dominować będzie w strojach liturgicznych kolor zielony, będący znakiem nadziei chrześcijańskiej.

·        Dzisiaj członkowie Szkolnego Koła CARITAS zbierają przed kościołem ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        Za tydzień kolekta będzie przeznaczona na wsparcie dla Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

·        W niedzielę, 22 stycznia, o godz. 14.00, odbędzie się w Starej Kiszewie Koncert Kolęd. Organizatorami są nasza parafia oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu
i Turystyki. Przyjadą do nas zespoły wokalno – instrumentalne, schole dziecięce
i chóry z różnych miejscowości. Zachęcamy też do uczestnictwa wszystkie grupy ze Starej Kiszewy i z okolic i prosimy się o szybkie zgłoszenie chętnych grup do ks. proboszcza.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego
dla dzieci pt.: „Mały Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki
św. Antoniego. Są tam również do nabycia inne ciekawe czasopisma religijne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

·        W związku z chorobą ks. proboszcza zmienione zostaną godziny niektórych Mszy rannych (można zobaczyć w gablotce), a też terminy niektórych kolęd.

·        Plan kolęd na najbliższy czas:

 

* 8 stycznia, niedziela, godz. 16.00 - Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy) prawa strona, do bloku po SKR
* 9 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 -  Struga + Pałubin Wybud. pod Bożepole
+ Bożepole Wybud.                                   
* 10 stycznia, wtorek, godz. 16.00 -
  Stara Kiszewa Wybud. – Kalk                                 
 
* 11 stycznia, środa, godz. 16.00 – Stara Kiszewa – ul. Konarzyńska (od zakrętu,
od nru 25 do ul. Tysiąclecia)         
* 12 stycznia, czwartek, godz. 15.00 – Stara Kiszewa - ul. Wyzwolenia - blok 13, blok 14, blok 15                     
* 13 stycznia, piątek, godz. 14.00 - 
Stara Kiszewa – ul. Partyzantów                                         
* 13 stycznia, piątek, godz. 14.00 -
Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania
przy Urzędzie Gminy) lewa strona do nowego cmentarza, ul. Ogrodowa, ul. 6 Marca                  
* 14 stycznia, sobota, godz. 11.00 – Stara Kiszewa – Wybud. pod Kościerzynę,
ul. Polna, ul. Łąkowa              
* 14 stycznia, sobota, godz. 11.00 -
  Zamek Kiszewski Wieś       
* 15 stycznia, niedziela, godz. 13.00 -
  Stara Kiszewa – ul. Kościerska,
(od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy, w stronę Kościerzyny prawa  strona)                             
* 15 stycznia, niedziela, godz. 16.00 – Stara Kiszewa - ul. Wyzwolenia,  blok 16, blok 17  
Zmienione terminy niektórych kolęd:

* 27 stycznia, piątek, godz. 15.00 -  Stara Kiszewa – domki za stadionem (ulice Jana Pawła, Norwida)    
* 28 stycznia, sobota, godz. 14.00 - Bartoszylas
* 29 stycznia, niedziela, godz. 13.00 – Stara Kiszewa – ul. Szorca                    
* 30 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 – Stara Kiszewa – domki za stadionem (ulice Mickiewicza, Słowackiego, Kochanowskiego, Konopnickiej, Miłosza)
* 31 stycznia, wtorek, godz. 16.00 - kolęda u rodzin nieobecnych wcześniej                                          


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE –

II NIEDZIELA PO NARODZENIU  PAŃSKIM – 1.01.2017 - UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

 

·       Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 9.30, zostanie odmówiony różaniec Wspólnoty Żywego Różańca.

·       Dziękujemy za złożone dzisiaj ofiary podczas kolekty ekonomicznej.

·       Za tydzień Szkolne Koło Caritas będzie zbierać ofiary na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·       W piątek będziemy przeżywać jedno z największych świąt w roku kościelnym – Uroczystość Objawienia Pańskiego (zwaną też Świętem Trzech Króli). Jest to dzień wolny dla wszystkich. Przyjdźmy więc licznie do kościoła w  tym dniu na Msze, które będą odprawione w porządku niedzielnym, a także zachowajmy świąteczny charakter tego dnia
w naszych domach. Podczas Mszy Świętych odbędzie się obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła. Później kredą zaznaczymy drzwi naszych domów znakami K+M+B+2017, na pamiątkę mędrców ze Wschodu – Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybyli pokłonić się Chrystusowi. Kolekta z tego dnia przeznaczona będzie na misje katolickie. Przed Mszą Św. o godz. 11.00 dzieci z klasy IIc przedstawią w kościele jasełka.

·       W czwartek, od godz. 16.00, zapraszamy do comiesięcznej spowiedzi szczególnie dzieci z klasy IV oraz młodzież przygotowującą się
do bierzmowania.

·       W sobotę przypada 3. rocznica śmierci śp. ks. proboszcza Stanisława Lenza. Zapraszamy do udziału we Mszy Św. o godz. 17.00, w intencji tego zasłużonego dla naszej wspólnoty kapłana.

·       W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Święto Chrztu Pańskiego.

·       Przypominamy o trwającym konkursie na najładniejszą dekorację świąteczną. Wielu gospodarzy zasługuje na wyróżnienie, a czołówka jest bardzo wyrównana. W tym tygodniu specjalna komisja wybierze najładniejszą dekorację, której właściciel otrzyma nagrodę
od ks. proboszcza – kwotę 200 zł.

·       Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki
św. Antoniego.

·       W czasie kolęd biuro parafialne będzie czynne tylko w ustalonych godzinach przedpołudniowych.

·       Plan kolęd na najbliższy czas:

* 2 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 – Bartoszylas Wybud. i Ruda
* 2 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 –
  Chwarzenko Wybudowania   
* 3 stycznia, wtorek, godz. 14.00
- Zamek Kiszewski – przy szosie                                                                         
* 3 stycznia, wtorek, godz. 16.00 -  Chwarzno Wybud. Kozia
* 4 stycznia, środa, godz. 14.00 - 
Stara Kiszewa – ul. Tysiąclecia                                                                                   
* 4 stycznia, środa, godz. 16.00 -  Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia – domki
do Ośrodka Zdrowia

* 5 stycznia, czwartek, godz. 15.00
Stary Bukowiec Wieś  (za kaplicą –
od strony Wybud. i młyna)                         
* 6 stycznia, piątek, godz. 13.00 –
Strzelki + Wyb. pod Wilcze Błota +
cz. Zamku Kisz. + cz. 6 Marca
 
* 6 stycznia, piątek, godz. 16.00 -
Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia – blok
za szkołą, blok za Ośrodkiem Zdrowia, domki za stadionem
       
* 7 stycznia, sobota, godz. 10.00 - Bartoszylas
* 7 stycznia, sobota, godz. 10.00 – Bożepole Wieś                             
* 8 stycznia, niedziela, godz. 13.00
– Stara Kiszewa – ul. Szorca                               
* 8 stycznia, niedziela, godz. 16.00
- Stara Kiszewa – ul. Kościerska,
(od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy) prawa strona, do bloku po SKR


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA – 25.12.2015

 

·        „W tym dniu wspaniałym wszyscy się radujmy” – niech spełnią się wszystkie życzenia, które składaliśmy sobie nawzajem; niech miłość, radość, pokój, które Chrystus przyniósł przychodząc na ziemię zagoszczą, na stałe w naszych rodzinach; niech każdy z nas nauczy się przezwyciężać grzechy i nałogi, niech w sercach ludzi ubogich, chorych i bezrobotnych wzrośnie nadzieja na lepsze jutro. Bądźmy tacy dobrzy dla siebie nawzajem przez cały rok, jak w wieczór wigilijny.

·        W I-sze Święto Bożego Narodzenia Msze Święte zostaną odprawione o godz. 9.30, 11.00 i 15.00. Natomiast w II Święto, porządek będzie taki, jak w każdą niedzielę. Ofiary przez nas złożone w tym dniu, wesprą Katolicki Uniwersytet Lubelski. Natomiast ofiary złożone przy żłóbku będą przeznaczone na pomoc dla misji katolickich.

·        Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w działania dobroczynne w Adwencie, składając różne ofiary oraz dary do paczek.

·        „Bóg zapłać” też składamy za zrobienie wieńca adwentowego (pani Hinc), dekoracji związanej z ks. Norbertem Pellowskim (państwu Burandt), ofiarodawcom choinek
do kościoła (państwu Grulkowskim), osobom, które przygotowały dla nas piękny żłóbek (państwu Chadaj).

·        Ciekawym znakiem naszego przeżywania Świąt jest masowe ozdobienie swoich domów i ogrodów kolorowymi lampkami. Warto wieczorem przejechać się naszymi ulicami i podziwiać przygotowane wystroje. Przypominamy o nagrodzie
ks. proboszcza dla najpiękniejszej dekoracji.

·        We wtorek, zapraszamy do kościoła o godz. 21.00 na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego. Będziemy mieli okazję m.in. zapoznać się z nauczaniem św. Jana Pawła II i za jego wstawiennictwem prosić Boga w różnych intencjach.

·        W przyszłą niedzielę, w Nowy Rok, przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Jest to też ogłoszony przez papieża Światowy Dzień Pokoju. Podczas Mszy Świętych, które zostaną odprawione w tym dniu w kościele parafialnym o godz. 9.30, 11.00
i o 15.00, a także  w kaplicy filialnej o 13.30, zostaną podane  statystyki za miniony rok. Nie będzie więc Mszy Św. w Nowy Rok o godz. 7.30. Obecność na Mszach Św. jest obowiązkowa dla katolików. Uczestnicy zabaw sylwestrowych mogą wziąć udział we Mszy noworocznej już w sobotę, o godz. 16.00.

·        W przyszłą niedzielę będzie zbierana tzw. Kolekta ekonomiczna na budowę kostnicy parafialnej.

·        W styczniu papież zachęca do wspólnej modlitwy w intencji: „aby wszyscy chrześcijanie, dochowując wierności nauczania Pana, angażowali się, przez modlitwę
i miłość braterską, na rzecz przywrócenia pełnej jedności kościelnej i współpracowali, mierząc się z aktualnymi wyzwaniami stojącymi przed ludzkością”.

·        Różaniec wspólnoty Żywego Różańca zostanie odmówiony w przyszłą niedzielę,
po Mszy godz. 9.30.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma „W Rodzinie”.

·        W okresie Bożego Narodzenia odbywa się tradycyjna kolęda, czyli wizyta duszpasterska. Jest ona zawsze szansą dla kapłanów i wiernych, aby się lepiej poznać, porozmawiać o nurtujących rodzinę problemach. Będzie też okazja uzupełnić
i uaktualnić dane w kartotece parafialnej. Chciejmy w komplecie przeżywać tę szczególną, religijną uroczystość domową. Stół powinien przykryty być białym obrusem, a na nim krzyż,  świece, Pismo Święte i woda święcona oraz zeszyty
od religii dzieci i młodzieży szkolnej. Jeśli gdzieś rodzina nie dysponuje wodą poświęconą, to proszę o podpowiedzenie na początku, aby można było ją poświęcić. Jeśli, którejś rodzinie nie pasuje wyznaczony termin, to proszę o zgłoszenie się
do ks. proboszcza i w piątek  - 27 stycznia, kapłan jeszcze odwiedzi dodatkowo rodziny nieobecne z kolędą. Serdecznie dziękujemy za składane przy tej okazji ofiary kolędowe dla kapłanów. Są one wyrazem szacunku dla kapłanów aktualnie pracujących w tej wspólnocie, a też służą realizacji różnych opłat za bieżące działania
w parafii. Dziękujemy też za tradycyjne ofiary dla p. organisty oraz dla ministrantów. Gdyby ktoś chciał podczas kolędy porozmawiać indywidualnie z kapłanem o trudnych sprawach, to proszę to zasygnalizować. Po uzgodnieniach z radą parafialną określono, że głównym zadaniem ekonomicznym będą dalsze działania związane z budową nowej kaplicy przedpogrzebowej z chłodniami dla zmarłych. Będzie można ze stolika pod chóru zabrać specjalną kopertę  i w niej złożyć podczas kolędy lub
w późniejszych miesiącach swój dar na tę budowę. W minionym roku zbudowano kostnicę w surowym stanie pod dachem, natomiast w przyszłym roku położone zostaną różne instalacje i obiekt będzie przygotowywany do użytku. Tak, jak było
w ubiegłych latach,  prosimy o pojazdy na niektóre trasy kolędowe, aby kierowcy wskazali kolejne adresy do odwiedzin. W czasie kolęd Msze Święte będą odprawiane przeważnie godzinę przed rozpoczęciem kolędy. Szczegółowy plan intencji można przeczytać w gablotce w kruchcie kościoła lub na stronie internetowej. Plan tegorocznych kolęd przedstawia się następująco (a jest również wywieszony
na gazetce w kruchcie):

·        * 27 grudnia, wtorek, godz. 11.00 - Stary Bukowiec Wybud.                              
* 28 grudnia, środa, godz. 11.00 –
Foshuta (i część Wyb. Chwarzenka)                       
* 28 grudnia, środa, godz. 11.00 –  Chwarzenko Wieś (przy głównej drodze)                                   
* 29 grudnia, czwartek, godz. 11.00 -  Chwarzno Wieś                                                            
* 29 grudnia, czwartek, godz. 11.00 –  Górne Maliki                                         
* 30 grudnia, piątek, godz. 11.00 – Pałubin przed figurą i prawa strona
(od strony Starej Kiszewy) 
* 30 grudnia, piątek, godz. 11.00 – Pałubin za figurą, Wybud. Pod Czerniki
i Dolne Maliki
                              
* 2 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 – Bartoszylas Wybud. i Ruda
* 2 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 –
  Chwarzenko Wybudowania   
* 3 stycznia, wtorek, godz. 14.00
- Zamek Kiszewski – przy szosie                                                                         
* 3 stycznia, wtorek, godz. 16.00 -  Chwarzno Wybud. Kozia
* 4 stycznia, środa, godz. 14.00 - 
Stara Kiszewa – ul. Tysiąclecia                                                                                   
* 4 stycznia, środa, godz. 16.00 -  Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia – domki
do Ośrodka Zdrowia

* 5 stycznia, czwartek, godz. 15.00
Stary Bukowiec Wieś  (za kaplicą –
od strony Wybud. i młyna)                          
* 6 stycznia, piątek, godz. 13.00 –
Strzelki + Wyb. pod Wilcze Błota + cz. Zamku Kisz. + cz. 6 Marca 
* 6 stycznia, piątek, godz. 16.00 -
Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia – blok
za szkołą, blok za Ośrodkiem Zdrowia, domki za stadionem
       
* 7 stycznia, sobota, godz. 10.00 - Bartoszylas
* 7 stycznia, sobota, godz. 10.00 – Bożepole Wieś                             
* 8 stycznia, niedziela, godz. 13.00
– Stara Kiszewa – ul. Szorca                               
* 8 stycznia, niedziela, godz. 16.00
- Stara Kiszewa – ul. Kościerska,
(od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy) prawa strona, do bloku po SKR
* 9 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 -  Stara Kiszewa – domki za stadionem (ulice Jana Pawła, Norwida)                
* 9 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 -  Struga + Pałubin Wybud.
pod Bożepole + Bożepole Wybud.                                   
* 10 stycznia, wtorek, godz. 14.00
– Stara Kiszewa – domki za stadionem (ulice Mickiewicza, Słowackiego, Kochanowskiego, Konopnickiej, Miłosza)
* 10 stycznia, wtorek, godz. 16.00 -
  Stara Kiszewa Wybud. – Kalk 
                                * 11 stycznia, środa, godz. 16.00 – Stara Kiszewa – ul. Konarzyńska
(od zakrętu, od nru 25 do ul. Tysiąclecia)         
* 12 stycznia, czwartek, godz. 15.00 – Stara Kiszewa - ul. Wyzwolenia - blok 13, blok 14, blok 15                     
* 13 stycznia, piątek, godz. 14.00 - 
Stara Kiszewa – ul. Partyzantów                                         
* 13 stycznia, piątek, godz. 14.00 -
Stara Kiszewa – ul. Kościerska,
(od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy) lewa strona do nowego cmentarza,
ul. Ogrodowa, ul. 6 Marca                  
* 14 stycznia, sobota, godz. 11.00 – Stara Kiszewa – Wybud. pod Kościerzynę,
ul. Polna, ul. Łąkowa              
* 14 stycznia, sobota, godz. 11.00 -
  Zamek Kiszewski Wieś       
* 15 stycznia, niedziela, godz. 13.00 -
  Stara Kiszewa – ul. Kościerska,
(od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy, w stronę Kościerzyny prawa  strona)                             
* 15 stycznia, niedziela, godz. 16.00 – Stara Kiszewa - ul. Wyzwolenia,  blok 16, blok 17  
* 16 stycznia, poniedziałek godz. 16.00
– kolęda dekanalna kapłanów
z ks. biskupem w Zblewie        
* 18 stycznia, środa, godz. 14.00 –
Nowy Bukowiec               
* 19 stycznia, czwartek, godz. 15.00 –
Stary Bukowiec Wieś (do kaplicy –
od strony szosy kościerskiej)                         
* 20 stycznia, piątek, godz. 14.00 –
  Stara Kiszewa – ul. Kościelna, Zamkowa
                      
* 21 stycznia, sobota, godz. 10.00 – Wygonin
* 23 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00
-  Stara Kiszewa – ul. Kościerska (blok po byłym SKR i domy za nim)                  
* 24 stycznia, wtorek, godz. 14.00 –
Stara Kiszewa – ul. Kościerska,
(od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy, w stronę Kościerzyny), lewa strona,
od starej poczty  
* 25 stycznia, środa, godz. 14.00 – Stara Kiszewa – ul. Konarzyńska (od strony Konarzyn, do zakrętu, nr 10)  
 * 27 stycznia, piątek, godz. 16.00 - kolęda u rodzin nieobecnych wcześniej                                           


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA ADWENTU – 18.12.2016

 

·       Dziękujemy harcerzom, którzy przynieśli do naszego kościoła światełko betlejemskie. Można po Mszach Św. odpalić swoje świece i zanieść
do domu rodzinnego, by to światełko było znakiem szczególnego Bożego pokoju pojawiającego się w tym domu podczas Świąt.

·       Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy na spotkanie opłatkowe
do plebanii członków naszych parafialnych rad ekonomicznej
i duszpasterskiej.

·       W piątek księża odwiedzą chorych z przedświąteczną spowiedzią
i Komunią Św. – ks. proboszcz od godz. 8.00, a ks. Kamil od godz. 9.00. Oprócz stałych chorych, odwiedzanych co miesiąc, można jeszcze zgłosić inne starsze i chore osoby.

·       Czas Adwentu daje nam wiele okazji do mocnego przygotowania się
na przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Centralnym przeżyciem niech będzie przedświąteczna spowiedź. Będzie to najlepszy znak właściwego podejścia do przeżywania spraw wiary. Zatroszczmy się, aby wszyscy członkowie naszych rodzin skorzystali ze spowiedzi. Nie dozna pełnej radości świątecznej osoba, która zaniedba tę wielką szansę. W tym tygodniu spowiedź (z udziałem większej liczby kapłanów)  będzie w Starej Kiszewie w czwartek – przed południem, w godz. od 9.00 do 10.00,
po południu od godz. 16.00 do 17.00, a także dla osób wracających późno
z pracy od godz. 19.00 do 20.00. Spowiedź w kaplicy filialnej w Starym Bukowcu będzie od godz. 16.00 do 16.30.

·       Wyjątkowo jeszcze będą kapłani słuchać spowiedzi w naszym kościele
w sobotę, od 13.00 do 14.00, szczególnie osoby, które przyjechały
z zagranicy lub z internatów. Nie będzie słuchania spowiedzi przed Pasterką i  w I-sze Święto.

·       W czwartek, o godz. 18.15, zapraszamy do kościoła na specjalne nabożeństwo młodzież przygotowującą się do bierzmowania i ich rodziny. Po nabożeństwie będą mogli skorzystać ze spowiedzi.

·       Przeżywanie Uroczystości Bożego Narodzenia rozpoczniemy w sobotę
od Wieczerzy Wigilijnej. Zadbajmy o chrześcijański charakter tego szczególnego w roku wieczoru. Przeczytajmy w naszych domach fragment Ewangelii wg św. Łukasza (rozdział II) – o narodzeniu Chrystusa. Dzieląc się opłatkiem przebaczmy sobie wszelkie pretensje i rozpocznijmy nowy etap życzliwego współżycia w rodzinie. Nie zapomnijmy też o odwiedzeniu lub zaproszeniu osób chorych, biednych i samotnych. Nie ograniczmy się tylko do symbolicznego, wolnego miejsca przy stole. Warto podtrzymać
w naszych domach starą tradycję: zachowajmy post jakościowy
i powstrzymajmy się od potraw mięsnych. Oczywiście, nie powinien też, pod żadną postacią, pojawić się alkohol na stole.

·       Wieczorna Msza wigilijna zostanie odprawiona w kaplicy w Starym Bukowcu o godz. 22.00.

·       Pół godziny przed rozpoczęciem Pasterki, która zostanie odprawiona
w kościele parafialnym o godz. 24.00, odbędzie się w kościele nabożeństwo adwentowe. Zajmujmy na Pasterce (i podczas innych Mszy Św.) miejsca bliżej ołtarza, aby wszyscy mogli wejść do kościoła i w pełni przeżywać Mszę Św.

·       W I-sze Święto Bożego Narodzenia Msze Święte zostaną odprawione
o godz. 9.30, 11.00 i o 15.00. Natomiast w II-gie Święto, porządek będzie taki, jak w każdą niedzielę. Ofiary przez nas złożone w tym dniu, wesprą Katolicki Uniwersytet Lubelski. Natomiast ofiary złożone przy żłóbku będą przeznaczone na pomoc dla misji katolickich.

·       W II Święto, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy dzieci
na nabożeństwo przy żłóbku. W tym dniu w liturgii  będziemy przeżywać Święto – św. Szczepana (pierwszego męczennika).

·       W środę biuro parafialne czynne będzie od godz. 11.00 do 12.00.

·       Przypominam, iż organizowany jest w naszej parafii Konkurs
na Najładniejszą Dekorację Świąteczną. Udekorujmy do Wigilii nasze domy i posesje różnymi światełkami, aby sympatyczniej i piękniej zrobiło się w naszych miejscowościach. Twórcy najlepszej dekoracji otrzymają
od ks. proboszcza nagrodę 200 zł.

·       Tradycyjna kolęda, czyli wizyta duszpasterska, rozpocznie się w naszej parafii od wtorku 27 grudnia. Szczegółowy plan zostanie podany w Święta.

·       W biurze parafialnym i w zakrystii można zaopatrzyć się w świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz w opłatki, które wcześniej roznosił po domach p. Organista, ale niektórych rodzin nie zastał. 

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA ADWENTU – 11.12.2016

·        Przy wyjściu z kościoła członkowie Szkolnego Koła Caritas zbierają ofiary
do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole, a także można złożyć swój dar wspierający organizację WIGILII dla osób biednych, chorych, starszych
i samotnych.

·        To GMINNE SPOTKANIE WIGILIJNE zostanie zorganizowane przez grupy działające przy naszej parafii, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz gościnną restaurację „VIKING” w najbliższy wtorek, o godz. 17.00. Zaproszonych jest 200 osób z 20 sołectw naszej gminy – sołtysi wytypują osoby do wzięcia udziału w spotkaniu. Podzielimy się opłatkiem, złożymy sobie życzenia, wystąpią grupy artystyczne. Warto pomóc starszym osobom w dotarciu na to spotkanie.

·        Zebranie członków Caritas będzie w poniedziałek, po Mszy wieczornej.

·        Dzisiaj jesteśmy zaproszeni do udziału w GMINNYM KIERMASZU ŚWIĄTECZNYM, który odbędzie się na Targowisku, od godz. 9.00 do godz. 14.00. M.in. będzie można zakupić różne upominki i dekoracje świąteczne,
a także wypieki.

·        Przed kościołem będą również sprzedawać ładnie zrobione kartki świąteczne członkowie Środowiskowego Domu Samopomocy z Konarzyn.

·        Wiele rodzin troszczy się w okresie przedświątecznym o ładny wystrój swojej posesji, strojąc lampkami oraz innymi ozdobami drzewka i budynki.
Z pewnością działania te upiększają naszą parafię. Milej mieszka się
w miejscowościach, gdzie ludzie troszczą się o porządek w swoich duszach
i w swoich obejściach. W związku z tym ogłaszamy już po raz trzeci konkurs
na „Najładniejszą dekorację świąteczną”. Konkurs potrwa od Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Można będzie podpowiedzieć adresy swoich sąsiadów i z wybraną komisją objadę ocenić urodę najładniejszych domów. Rodzina, która najładniej udekoruje swój dom lub posesję otrzyma od księdza proboszcza nagrodę 200 zł. na zakup kolejnych ozdób świątecznych na przyszły rok.

·        Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły zbiórkę Caritas przy sklepie „Biedronka”, a także w innych sklepach na terenie całej parafii  i złożyli swój dar dla biednych. Dziękujemy kierownictwom i pracownikom sklepów
za życzliwość.

·        Spowiedź adwentowa w naszej parafii, z udziałem większej liczby kapłanów, będzie w czwartek, 22 grudnia.

·        Msza Św. wieczorna we wtorek zostanie odprawiona już o godz. 16.00.

·        W piątek, o godz. 19.00, zapraszamy do plebanii na kolejne spotkanie wspólnoty dla małżonków.

·        Dzisiaj, o godz. 9.30, zostanie odprawiona Msza Św. o błog. Boże dla siostry MAXIMILIANY (z domu Wiolety Willich ze Starej Kiszewy). Nasza parafianka składa zakonne śluby wieczyste w Monasterze Najświętszej Dziewicy na Pustyni i będzie przebywać w klasztorze w Grabowcu
k. Wejherowa. Z pewnością siostra Maximiliana, przebywając w tej wspólnocie kontemplacyjnej pamięta w modlitwie o swojej rodzinie i całej parafii – i my również otoczmy ją naszą modlitwą. Warto się również modlić, aby kolejne powołania kapłańskie lub zakonne pojawiły się z naszej parafii

·        W przyszłą niedzielę, o godz. 7.30, zostanie odprawiona Msza Św.
za zm. ks. proboszcza Stanisława Lenza i za zm. harcerzy. Ofiarowali ją harcerze ze Starej Kiszewy. Na tę Mszę Św. przyniosą oni Światełko Betlejemskie. Warto przynieść w niedzielę świecę lub znicz do kościoła, odpalić Światełko i zanieść do domu, by płomień tej świecy wprowadził serdeczną
i pokojową atmosferę w rodzinie.

·        W przyszłą niedzielę, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy na spotkanie opłatkowe do plebanii członków naszych parafialnych rad ekonomicznej
i duszpasterskiej. Będzie to też okazja, aby ustalić kolejne działania ekonomiczne i duszpasterskie na przyszły rok.

·        W biurze parafialnym i w zakrystii można zaopatrzyć się w świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.  

·        Po Mszy Św. warto zobaczyć wystawę przy bocznej ścianie kościoła. Zaprezentowane tu zostały najlepsze prace przysłane na konkurs plastyczny pt.: „Pod skrzydłami anioła”. Wśród zwycięzców w poszczególnych kategoriach znaleźli się uczniowie ze Starej Kiszewy:  Hubert Mollin i Martyna Komorowska. Szkoła w Starej Kiszewie zaprasza na kiermasz przedświąteczny w środę od godz. 10.00 do 13.00. Będzie też można kupić m.in. wykonanych przez dzieci Aniołów i inne atrakcje świąteczna. Dochód z tych zakupów przeznaczony zostanie na zakup różnych artykułów plastycznych
dla uzdolnionych dzieci z kółka plastycznego, które pragną rozwijać swoje talenty.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć kolejny numer ciekawego czasopisma
„W Rodzinie”. Należności  proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·        W czwartek zmarła śp. Helena Szandrach z Chwarzna. Pogrzeb będzie
w poniedziałek, o godz. 11.00. Różańce w domu w sobotę i w niedzielę o godz. 18.00 oraz w poniedziałek w kostnicy o godz. 10.00. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA ADWENTU – 4.12.2016

 

·        Dziękujemy serdecznie za wszystkie ofiary złożone dzisiaj podczas tzw. Kolekty ekonomicznej na rzecz dalszej budowy kostnicy i opłacenia należności
za wywóz śmieci z cmentarzy.

·        Rodzina chorego chłopca Kornela Woźnego z Wielkiego Klincza bardzo dziękuję za ofiary złożone przez parafian tydzień temu na leczenie chłopca
w Stanach Zjednoczonych. Zebrano do skarbonek kwotę 4888 zł.

·        Dziękujemy serdecznie dzieciom za liczny odzew na akcję zorganizowaną przez Szkolne Koło Caritas. Przez kilka dni przyniesiono do szkoły wiele maskotek – w sumie 25 kg. Zostały zrobione paczki i młodzież wysłała je przez pocztę
do Nowej Gwinei, by tam, przez misjonarza na drugiej półkuli świata, sprawić wielką radość mikołajkową biednym dzieciom.

·        W okresie przed Świętami Bożego Narodzenia Caritas Polska wraz z siecią sklepów BIEDRONKA organizują zbiórkę żywności dla biednych rodzin. Nasz Parafialny Zespół Caritas oraz Szkolne Koło Caritas również zorganizują taką zbiórkę w BIEDRONCE w Starej Kiszewie, a zebrane dary oraz ofiary
do skarbonki pragną przeznaczyć na paczki dla biednych osób i na organizację Wigilii dla osób biednych i starszych.  Zbiórka odbędzie się najbliższy piątek oraz w sobotę, 9 i 10 grudnia. Po zapłaceniu przy kasie za towar, będzie można złożyć przy wyjściu do kosza dar dla biednych. Również w innych sklepach spożywczych na terenie naszej parafii ustawione zostały kartony z logo Caritas, gdzie można składać swoje dary świąteczne dla biedniejszych osób.

·        Za tydzień członkowie Szkolnego Koła Caritas będą zbierać przed kościołem ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.
Za wszelkie składane dary i ofiary serdecznie dziękujemy.

·        W tym tygodniu obchodzony będzie dzień wolontariusza. Serdecznie dziękujemy członkom Parafialnego Zespołu Caritas, Szkolnego Koła Caritas, przedstawicielom innych wspólnot za wszelkie dobroczynne zaangażowanie.

·        Członków Parafialnego Zespołu Caritas, Szkolnego Koła Caritas i osoby, które pragną dołączyć do tych wspólnot zapraszamy na krótkie spotkanie do plebanii w środę, o godz. 17.45.

·        W czwartek będziemy przeżywać w liturgii - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny. Zachowajmy świąteczny charakter tego
i przyjdźmy licznie do kościoła na Msze Św. Odprawiane będą o godz.7.00, 9.30, 12.00 i 17.00. Matka Boża, objawiając się we Włoszech - w miejscowości Montichiari obiecywała wyjednać specjalne wstawiennictwo u Boga dla osób, które w tym dniu przeżyją tzw. Godzinę Łaski dla Całego Świata. W związku
z tym, Msza Św. o godz. 12.00 w tym dniu, będzie odprawiana jako przebłagalna za grzechy narodu polskiego, o nawrócenie grzeszników oraz
o obronę życia poczętego. Zapraszamy na tę Mszę Św. szczególnie członkinie Żywego Różańca i Wspólnoty Miłosierdzia. 

·        W minioną niedzielę zakończył się w Pelplinie długi, specjalny kurs
na Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Św. Biskup diecezjalny Ryszard Kasyna dokonał promocji 72 nowych szafarzy. Wśród nich był także nasz parafianin pan Robert Szynalewski. Pan Robert jest zasłużonym i szanowanym nauczycielem, gorliwym i praktykującym katolikiem. Gratulujemy Panu Robertowi tej zaszczytnej funkcji i życzymy, by posługa w rozdzielaniu Komunii Św. umacniała jego i wszystkich wiernych w pogłębianiu zażyłości z Chrystusem Eucharystycznym.

·        Już minął pierwszy tydzień Adwentu: czy uczyniliśmy dobre postanowienia, które pomogą uporządkować nam różne sprawy w naszym życiu,
czy zdążyliśmy przyjść w tym tygodniu na Roraty, czy spróbowaliśmy  zwalczyć męczące nałogi, czy postaraliśmy się zatroszczyć o życzliwą atmosferę w swoich rodzinach? Dzieci i młodzież, po zakończonych Roratach, o godz. 7.00, mogą w szkole skorzystać z ciepłego kakao.

·        W sobotę odbędą się w hali sportowej w Starej Kiszewie ciekawe rozgrywki rejonowe drużyn ministranckich. Przyjedzie do nas na turniej w piłkę nożną
18 drużyn ministranckich z dekanatów Zblewo, Kartuzy, Kościerzyna, Bytów, Skarszewy, Stężyca. Najlepsi będą dalej rywalizować o mistrzostwo diecezji. Warto kibicować na hali od godz. 10.00.

·        W przyszłą niedzielę, po Mszach Św., będą przed kościołem sprzedawać specjalne kartki świąteczne członkowie Środowiskowego Domu Samopomocy
w Konarzynach.

·        W przyszłą też niedzielę, od godz. 9.00 do 14.00, odbędzie się na Targowisku Gminnym w Starej Kiszewie Kiermasz Świąteczny. Zakupić będzie można
m.in. choinki, różne ozdoby i specjały świąteczne.

·        W każdym domu, na stole wigilijnym powinny znaleźć się opłatek i świeca wigilijna. Wprowadzają one szczególny nastrój w przeżywanie wieczerzy wigilijnej. Opłatki rozprowadza p. organista. Można już też zaopatrzyć się
w świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które wspiera także biedne
i chore dzieci. Duża świeca kosztuje 12 zł., a mała 6 zł. Zakupić można
po Mszach w zakrystii lub w biurze parafialnym.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numery czasopism diecezjalnych
„Pielgrzym” oraz dla dzieci „Mały Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić
do skarbonki św. Antoniego.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – I NIEDZIELA ADWENTU – 27.11.2016

 

·        Adwentem rozpoczynamy nowy rok kościelny. W tym okresie mamy wspaniałą okazję odnowić naszą wiarę. Uczyńmy liczne, dobre postanowienia,
że odnowimy naszą więź z Bogiem, swoje i rodzinne życie sakramentalne, zwalczymy niszczące nas nałogi i postaramy się zatroszczyć o życzliwą atmosferę w swoich rodzinach. Msze Roratnie ku czci Najświętszej Maryi Panny, odprawiane będą codziennie, o godz. 7.00. Zachęcamy wszystkich do licznego udziału, a szczególnie dzieci, które mogą przychodzić z zapalonymi lampionami. Dzieci będą otrzymywać specjalne obrazki. Po Roratach, dzieci udające się bezpośrednio do szkoły, otrzymają kakao – dziękujemy pani dyrektor i pracownikom kuchni szkolnej za wsparcie tych działań. Przewodnikiem adwentowym podczas Mszy roratnich będzie sługa Boży
ks. Norbert Pellowski. Będziemy mieli okazję poznać sporo informacji o tym kandydacie do świętości, który przyjął I Komunię Św. w 1914 roku  w naszym kościele w Starej Kiszewie. Potem był księdzem – pallotynem, a zginął męczeńską śmiercią w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w 1942 roku, mając zaledwie
39 lat. W Watykanie toczy się proces beatyfikacyjny, a my wszyscy możemy wesprzeć tę ważną sprawę naszą modlitwą

·        Znakiem naszego właściwego przeżywania okresu Adwentu powinna być także gotowość do okazania miłosierdzia tym spośród naszej  społeczności, którzy najbardziej zostali dotknięci biedą. W Adwencie będziemy mieli okazję złożyć swój dar na dożywianie dzieci w szkole, a też uczestniczyć w zbiórce żywności w sklepach – już w tym tygodniu będą złożone w sklepach specjalne kartony Caritas, gdzie można składać różne dary przedświąteczne dla biedniejszych osób.

·        We wtorek, 13 grudnia, o godz. 17.00, w restauracji „Viking” odbędzie się
w Spotkanie Wigilijne dla osób starszych, chorych, biednych i samotnych z terenu naszej gminy. Organizatorem jest nasza parafia oraz Ośrodek Opieki Społecznej
i restauracja Viking, przy współpracy różnych instytucji i organizacji. Zaproszonych będzie do restauracji ok. 200 osób z całej gminy. Na zebranie organizacyjne
do plebanii, w najbliższy wtorek, o godz. 17.45, zapraszamy przedstawicieli Ośrodka Pomocy Społecznej, członków Parafialnego Zespołu Caritas, Szkolnego Koła Caritas, Akcji Katolickiej, innych wspólnot i stowarzyszeń oraz wszystkie chętne do pomocy osoby.

·        Przy wyjściu z kościoła będziemy mieli okazję zrobić dobry uczynek i wesprzeć leczenie 2,5 letniego Kornela Woźnego z Wielkiego Klincza. Będą do skarbonek zbierać ofiary wolontariusze wspierający rodzinę ze specjalnymi identyfikatorami. Mały chłopiec walczy z siatkówczakiem – nowotworem złośliwym oka. W Polsce lekarze nie są w stanie wyleczyć tej choroby – jedyna szansa, aby ocalić oko to operacja w Nowym Jorku. Koszt jej jednak wynosi 1,5 miliona złotych. Już w wielu parafiach takie zbiórki się odbywały – a dzisiaj i my dołączmy do tych ludzi o wielkim sercu wspierających chorego chłopca.

·        Dzisiaj, o godz. 21.00, zapraszamy do kościoła na Apel Jasnogórski. Pomodlimy się za wstawiennictwem Matki Bożej i św. Jana Pawła II  w różnych naszych intencjach.

·        W sobotę, o godz. 10.00, zapraszamy do plebanii na kolejne spotkanie dzieci
z klas III przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św.

·        Za tydzień, po Mszy o godz. 9.30, zostanie odmówiony wspólny różaniec Róż Żywego Różańca z terenu naszej parafii.

·        Za tydzień, podczas kolekty inwestycyjnej będziemy mogli złożyć ofiary
na opłaty związane z kolejnymi etapami budowy kostnicy parafialnej. Zebrane ofiary będą też przeznaczone na opłaty związane z wywozem śmieci cmentarnych. Opłaty
za nie są bardzo wysokie. Za miesiąc listopad parafia za wywóz śmieci zapłaciła kwotę 9,5 tys. zł. A i tak znaczną część opłat dołożył jeszcze Urząd Gminy.
Na mogiłach jest jeszcze wiele kwiatów i zanosi się, że w grudniu znowu takie wielkie opłaty będą. Brak segregacji śmieci skutkuje wyższymi opłatami. Jeszcze połowa rodzin nie zgłosiła się przez 2 lata do biura parafialnego, aby przedłużyć miejsca cmentarne dla swoich bliskich. Mają one czas do Wielkanocy, gdyż potem podniesione będą opłaty za te miejsca, które też m.in. przeznaczone są na wywóz śmieci i inne sprawy porządkowe na cmentarzach. W wielu miejscowościach, szczególnie na cmentarzach komunalnych, opłaty cmentarne są o wiele większe.

·        W I-szy piątek miesiąca księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną –
ks. proboszcz od godz. 8.00, a ks. Kamil od godz. 10.30. Okazja do spowiedzi,
przy wystawionym Najśw. Sakramencie, będzie od godz. 15.30. Zapraszamy szczególnie dzieci, które w minionym roku przyjęły I Komunię Św. oraz młodzież przygotowującą się do bierzmowania.

·        Przypominamy o możliwości rezerwowania intencji mszalnych na przyszły rok. Już większość Mszy niedzielnych jest zarezerwowanych, a też wiele w dni powszednie. Warto szczególnie pamiętać o rocznicach śmierci, urodzin, czy ślubów.

·        W każdym domu, na stole wigilijnym powinny znaleźć się opłatek i świeca wigilijna. Wprowadzają one szczególny nastrój w przeżywanie wieczerzy wigilijnej. Opłatki rozprowadza p. organista. Można już też zaopatrzyć się w świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które wspiera także biedne i chore dzieci. Mała świeca kosztuje
6 zł., a duża świeca 12 zł. Zakupić można po Mszach w zakrystii lub w biurze parafialnym.

·        Uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum zapraszamy do wzięcia udziału
w konkursie dekanalnym na wykonanie „Szopki Bożonarodzeniowej”. Prace należy oddać do pań katechetek lub w bibliotece szkolnej w Starej Kiszewie
do dnia 14 grudnia.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy nr czasopisma „W Rodzinie”.

·        W minionym tygodniu zmarła śp. Stanisława Łangowska z Bartoszegolasu. Pogrzeb odbył się we wtorek i została pochowana na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 20.11.2016

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

 

·        Wczoraj - na zakończenie obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia
i Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, – pasterze Kościoła w Polsce wraz
ze zgromadzonym ludem Bożym dokonali w sanktuarium Bożego Miłosierdzia
w Krakowie-Łagiewnikach szczególnego aktu. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem złożyli Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Zasadniczym celem dokonania aktu jest uznanie z wiarą panowania Jezusa, poddanie
i zawierzenie Mu życia osobistego, rodzinnego i narodowego we wszelkich jego wymiarach i życie według Bożego prawa. Również w naszej parafii dzisiaj,
po wszystkich Mszach Św, odmawiamy taki Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa
na Króla i Pana.

·        Tydzień temu członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali do skarbonek kwotę 530 zł. na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        W przyszłą niedzielę rozpoczniemy przeżywanie Adwentu – szczególnego okresu
w roku kościelnym, przygotowującego nas na dobre przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Msze Roratnie, ku czci Najświętszej Maryi Panny, odprawiane będą codziennie o godz. 7.00. Zachęcamy wszystkich do licznego udziału, a szczególnie dzieci, które mogą przynosić do kościoła zrobione lampiony. Dzieci będą otrzymywać specjalne obrazki.

·        Znakiem naszego właściwego przeżywania okresu Adwentu powinna być także gotowość do okazania miłosierdzia tym spośród naszej społeczności, którzy najbardziej zostali dotknięci biedą. Oprócz zbiórki na dożywianie dzieci w szkołach, odbędzie się w Adwencie zbiórka artykułów spożywczych w sklepach, a także spotkania opłatkowe dla różnych grup.

·        W środę przypada w liturgii wspomnienie św. Cecylii – patronki śpiewu kościelnego. Dziękujemy rozśpiewanym osobom w naszej parafii, szczególnie grupom dziecięcym rozwijającym swoje talenty muzyczne, za uświetnianie swoimi występami różnych uroczystości.

·        W sobotę Kościół w liturgii  wspomina św. Jana Berchmansa (patrona ministrantów) – dziękujemy 40 chłopcom służącym w naszej parafii przy ołtarzu, następni chętni mogą się zapisać.

·        Szkolne Koło Caritas ze szkoły w Starej Kiszewie organizuje ciekawą akcję pomocy dla biednych dzieci z Nowej Gwinei. Zachęcamy dzieci i młodzież – przy wsparciu też rodziców - do przynoszenia do biblioteki szkolnej czystych maskotek – pluszaków, które zostaną przesłane do tego kraju, aby sprawić wiele radości mikołajkowej tamtejszym dzieciom. Akcja potrwa do 28 listopada.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć kolejny numer czasopisma „Pielgrzym”. Opłatę proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·        Z przodu kościoła można zakupić specjalne książeczki, które powinny znaleźć się
w każdym domu po dzisiejszej uroczystości pt.: „Jezus moim Królem”. Koszt 1 szt.
to 2 zł. – należność można złożyć do koszyka obok.

·        We wtorek zmarli ze Starego Bukowca: śp. Stanisław Chmielowski – jego pogrzeb odbył się w czwartek oraz śp. Bernadeta Lorbiecka – jej pogrzeb odbył się w piątek. W piątek zmarła śp. Konstancja Czapiewska z Chwarzenka. Pogrzeb będzie
w poniedziałek, o godz. 10.00, w parafii Leźno. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA –13.11.2016

 

·        Dzisiaj, o godz. 11.00, odbędą się ZADUSZKI STRAŻACKIE. Będziemy modlić się razem z bracią strażacką o nagrodę nieba dla zmarłych strażaków, ofiarnie służących ludziom.

·        Przy wyjściu z kościoła członkowie Szkolnego Koła Caritas będą zbierać
do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. Za złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

·        We wtorek, o godz. 17.30, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Miłosierdzia.

·        Wczoraj odbył się w hali sportowej w Starej Kiszewie Turniej Piłkarski Księży
z Diecezji Północnych. Oprócz reprezentacji diecezji pelplińskiej grali też księża
z diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej, toruńskiej i gdańskiej.

·        Szkoła w Starej Kiszewie i nasza parafia zachęcają uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt.: „Pod skrzydłami anioła”. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie anioła z dowolnych materiałów
i o dowolnej wielkości. Gotowe prace należy oddać do pań Cecylii Choma oraz Oliwii Engler – do 5 grudnia.

·        W przyszłą niedzielę (ostatnią już w roku kościelnym i poprzedzającą Adwent) będziemy przeżywać Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Jest to patronalne święto członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – dziękujemy im za włączanie się w życie parafii i zachęcamy kolejne osoby do włączenia się w ich działalność.

·        Przed uroczystością Chrystusa Króla, członkowie Wspólnoty       Miłosierdzia odmawiają przez 9 dni specjalną nowennę przed Mszami. Na zakończenie obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski,
19 listopada – w przededniu uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – pasterze Kościoła w Polsce wraz ze zgromadzonym ludem Bożym dokonają
w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach szczególnego aktu. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem złożą Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Akt ten „nie jest zwieńczeniem, lecz początkiem dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim”.
Tak określone zadanie domaga się „uznania Chrystusa za swego i naszego Króla, uznania Jego panowania nad nami, czyli dobrowolnego poddania się Prawu Bożemu, Jego władzy, okazania Mu posłuszeństwa, celem uporządkowania, ułożenia życia osobistego
i społecznego po Bożemu”.
Zasadniczym celem dokonania aktu jest uznanie z wiarą panowania Jezusa, poddanie i zawierzenie Mu życia osobistego, rodzinnego
i narodowego we wszelkich jego wymiarach i życie według Bożego prawa. Również w naszej parafii za tydzień, po wszystkich Mszach Św, odmówimy taki Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa na Króla i Pana.

·        Ze stojaka pod chórem  można nabyć nowe numery czasopism religijnych
„W Rodzinie” oraz dla dzieci „Mały Pielgrzym”.

·        Bardzo smutna rzecz wydarzyła się na starym cmentarzu. Ktoś poprzewracał kilka krzyży i zniszczył różne dekoracje na nagrobkach. Postarajmy się interesować,
czy wszyscy ludzie szanują te święte miejsca i reagujmy, gdy kogoś niszczącego, śmiecącego lub hałasującego zobaczymy. Odmówmy teraz X-tkę różańca o spokój spoczywających na cmentarzach zmarłych, o nawrócenie dla takich gorszycieli.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 6.11.2016

 

* Dzisiejsza kolekta ekonomiczna przeznaczona jest na dalsze działania związane
z budową naszej kostnicy. W tym miesiącu zostanie położony dach zabezpieczający dotychczas zbudowane ściany przed zimą. Dziękujemy za wszelkie składane ofiary.

* Za tydzień członkowie Szkolnego Koła Caritas będą zbierać przed kościołem ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

* We wtorek zapraszamy na Mszę Św. o godz. 17.00. Będziemy modlić się za zm.
ks. proboszcza Stanisława Lenza, w rocznicę urodzin.

* Osoby, które pragną podyskutować o różnych sprawach religijnych, moralnych
i społecznych zapraszamy na spotkanie Akcji Katolickiej we wtorek, o godz. 17.30,
do plebanii.

* W środę będziemy przeżywać w liturgii Święto – Rocznicę Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej.

* Wczoraj odbył się w Starej Kiszewie III Międzyszkolny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. Występowali recytatorzy, soliści i grupy muzyczne z różnych miejscowości. Dziękujemy władzom gminnym i szkole ze Starej Kiszewy
za współorganizację tego wydarzenia. Spośród uczniów ze Starej Kiszewy – wśród recytatorów z klas od 0 do klas III wygrała Roksana Knitter, przed Natalią Przewłocką i Maksymilianem Kolińskim – w kategorii klas od IV do VI najlepiej recytowała Abi Nguyen.  Wśród solistów muzycznych z naszej szkoły II miejsce zajęła Aleksandra Kowalczyk, a III miejsce Natalia Kozak, a w grupach muzycznych II  miejsce zajął zespół „Apostolskie Nutki” przed scholą „Iskierki”.

* W piątek będziemy przeżywać w naszej ojczyźnie rocznicę odzyskania niepodległości spod długich zaborów.

* W naszym środowisku już dzisiaj uroczyście będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Serdecznie zapraszamy wszystkich dzisiaj na Mszę Św. o godz. 15.00. Zapraszamy poczty sztandarowe, przedstawicieli wszystkich instytucji, szkół, stowarzyszeń i mieszkańców wszystkich wiosek z całej gminy. Będziemy się modlić
o błogosławieństwo Boże dla naszej ojczyzny i wszystkich Polaków. Po Mszy Św. uroczyście przemaszerujemy do szkoły na Akademię Niepodległościową. Uczniowie przedstawią inscenizację patriotyczną, wystąpią laureaci Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej, a też wszyscy będziemy mogli pośpiewać piękne polskie pieśni patriotyczne.

* W piątek, w Święto Niepodległości, wszyscy mają wolne od pracy i od szkoły, więc zapraszamy do kościoła na Msze Św. Odprawione zostaną o godz. 7.30, 9.30 i 12.00. Ta Msza Św. o godz. 12.00 będzie zarazem naszą Sumą Odpustową ku czci patrona parafii – św. Marcina. Przewodniczyć jej będzie ks. prałat Andrzej Szopiński – dyrektor ekonomiczny naszej Kurii Diecezjalnej w Pelplinie. Do udziału w Sumie odpustowej zapraszamy także dzieci komunijne z klasy III wraz z rodzinami – zostaną bowiem poświęcone różańce dzieci.

* W piątek, o godz.19.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Małżonków.

* W piątek też parafia w Konarzynach zaprasza, o godz. 16.00, na Mszę za ojczyznę oraz na koncert pieśni patriotycznych.

* W przyszłą niedzielę, o godz. 11.00, zapraszamy do kościoła na ZADUSZKI STRAŻACKIE. Będziemy modlić się razem z bracią strażacką o nagrodę nieba
dla zmarłych strażaków, ofiarnie służących ludziom.

* Dzisiaj, po Mszy o godz. 11.00, zostaną poświęcone opłatki, które nasz p. Organista Karol Wiśniewski będzie roznosił do wszystkich rodzin w listopadzie i w grudniu. Podzielimy się nimi podczas wieczerzy wigilijnej i będą znakiem naszego pojednania rodzinnego. Ofiary składane przy tej okazji niech będą wyrazem naszej wdzięczności za aktywną i dobrą posługę, którą p. Organista pełni w naszej parafii.

* W najbliższą sobotę, zapraszamy serdecznie wielu parafian do naszej hali sportowej o godz. 11.00. Odbędzie się wtedy Turniej Piłkarski Księży z Diecezji Północnych. Oprócz reprezentacji diecezji pelplińskiej – która ostatnio wygrała mecz z naszymi strażakami – będą też grali księża z diecezji szczecińsko - kamieńskiej, koszalińsko- kołobrzeskiej, toruńskiej i gdańskiej.

* Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego. 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 2016-10-30

 

·        W ostatnią niedzielę października przeżywamy rocznicę poświęcenia własnego kościoła. Chcemy pamiętać w modlitwie o budowniczych tej świątyni i o wszystkich, którzy przez lata troszczyli się o jej piękno. Pamiętajmy o obowiązku troski naszego pokolenia o piękno i świętość tego miejsca, by kościół był dalej szczególnym miejscem jednoczącym ludzi z Bogiem i ludzi pomiędzy sobą.

·        Początek listopada skłania nas wszystkich do zadumy nad przemijalnością życia ludzkiego. Staniemy nad mogiłami bliskich zmarłych, pragnąc im podziękować
za dobro od nich otrzymane i wyprosić dla nich, poprzez modlitwę, łaskę życia
w niebie. 

·        We wtorek, w Uroczystość Wszystkich Świętych, Msze Święte przed południem będą
w porządku niedzielnym. Po Mszy Św., o godz. 13.30, udamy się na cmentarze (najpierw przy kościele, a potem na nowy), aby nad grobami bliskich odprawić stosowne nabożeństwo. Ta Msza Św., o godz. 13.30, będzie Mszą Zbiorową,
w intencji wszystkich zmarłych parafian, szczególnie tych, o których chcemy pamiętać poprzez wypisanie na kartkach. Wypisane kartki z nazwiskami zmarłych można jeszcze przynosić do zakrystii lub biura parafialnego. W dniach, od 1 do 8 listopada, można dostąpić odpustu zupełnego, codziennie jeden raz, za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie dowolnej modlitwy za zmarłych.

·        Już za tydzień będą odczytywani zmarli, których nazwiska są umieszczone
na kartkach przyniesionych do biura parafialnego w tych dniach. Wszystkich prosimy o godne zachowanie na tym  poświęconym miejscu. Przypominamy, iż na cmentarzu obowiązuje regulamin ustalony zgodnie z prawem państwowym. Pamiętajmy
o segregacji  śmieci do odpowiednich pojemników. W październiku była
na cmentarzach kontrola z Sanepidu i miała sporo uwag. Jeśli kontenery będą przepełnione, to najlepiej śmieci w workach foliowych można składać obok nich. Dziękujemy młodzieży przygotowującej się do bierzmowania za sprzątanie liści
na cmentarzu. W przypadku śmierci kogoś bliskiego rodzina wykupuje miejsce do pochówku, którym ma się opiekować przynajmniej przez 20 lat. Opłaty cmentarne przeznaczone są m.in. na wywóz śmieci z cmentarza. Także o położeniu pomników nagrobnych lub zmianach przy nich należy poinformować ks. proboszcza, który jest odpowiedzialny za opiekę nad cmentarzem przed władzami. Zadbajmy wszyscy
o świętość naszego cmentarza i godne miejsce wiecznego pochówku naszych bliskich  zmarłych.

·        W środę, w Dzień Zaduszny, będziemy modlić się w intencji naszych bliskich zmarłych, wypraszając dla nich nagrodę życia wiecznego. Zapraszamy na Msze Święte w kościele o godz. 7.00, 9.30 i 17.00, a także na filii o 18.30.

·        Kolekta ekonomiczna za tydzień przeznaczona jest na dalsze działania związane
z budową kostnicy. W tych dniach kładziony jest dach, by zabezpieczyć dotychczas zbudowane mury przed zimą. Za wszelkie złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”!

·        W I-szy piątek miesiąca księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną –
ks. proboszcz od godz. 8.00, a ks. Kamil od godz. 10.30. W tym dniu będzie też okazja do spowiedzi, przy wystawionym Najśw. Sakramencie od godz. 15.30 do 17.00 – zapraszamy szczególnie dzieci komunijne oraz młodzież przygotowującą się
do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Niech to będzie też okazja dla wszystkich parafian  do pojednania się z Bogiem przed naszą odpustowa uroczystością.

·        W listopadzie papież prosi o modlitwę w intencji: „aby w parafiach kapłani i wierni świeccy współpracowali w służbie wspólnoty, nie ulegając pokusie zniechęcenia”.
W tej intencji odmówią różaniec wspólnotowy członkinie wspólnoty Żywego Różańca
w przyszłą niedzielę, po Mszy o godz. 9.30.

·        Zbliża się  kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę
po długich latach zaborów. Pamiętajmy, że krwi przelanej przez wiele pokoleń dzielnych Polaków nie możemy zmarnować i powinniśmy aktywnie włączać się
w przemianę życia w naszej ojczyźnie. Zadaniem na dziś każdego z nas jest zagospodarowanie tej wolności, którą wywalczyli dla nas nasi przodkowie. Parafia nasza, przy współudziale Urzędu Gminy oraz Zespołu Kształcenia i Wychowania
w Starej Kiszewie, organizuje bardzo ważne wydarzenia o charakterze patriotycznym. Warto, aby wiele osób – młodszych i starszych - wzięło w nich udział. Trzeba przekazać młodemu pokoleniu dobre tradycje patriotyczne i m.in. zamiłowanie
do poezji i pieśni patriotycznej. W sobotę jesteśmy wszyscy zaproszeni do szkoły
w Starej Kiszewie, o godz. 11.00. Odbędzie się tam III MIĘDZYGMINNY KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ. Wystąpi wielu recytatorów – dzieci, młodzież i dorośli -  a także soliści, zespoły muzyczne i chóry. Oprócz miejscowych wykonawców, przyjadą jeszcze artyści z innych środowisk. Chętni
do udziału mogą się zgłosić do ks. proboszcza do piątku. Szczegóły można przeczytać na plakacie w gablotce przed kościołem.

·        W związku z tym, że w naszej parafii 11. listopada przeżywać będziemy odpust,
to obchody Święta Niepodległości odbędą się u nas już w przyszłą niedzielę. Serdecznie zapraszamy wszystkich za tydzień na Mszę Św. o godz. 15.00. Zapraszamy poczty sztandarowe, przedstawicieli władz, wszystkich instytucji, stowarzyszeń i mieszkańców wszystkich wiosek. Będziemy się modlić
o błogosławieństwo Boże dla naszej ojczyzny i wszystkich Polaków. Po Mszy Św. uroczyście przemaszerujemy do szkoły na Akademię Niepodległościową. Tam m.in.  uczniowie przedstawią inscenizację patriotyczną, wystąpią laureaci Konkursu Poezji
i Pieśni Patriotycznej, a też wszyscy będziemy mogli pośpiewać piękne polskie pieśni patriotyczne. Jeśli ktoś posiada flagę państwową, to wskazane byłoby już w tym tygodniu wywiesić przed domem.

·        W październiku, podobnie jak w innych kościołach, liczona była frekwencja osób uczestniczących we Mszach niedzielnych w kościele i przyjmujących Komunię Św.
Na 3315 parafian obecnych było w kościele 1427 osób – co stanowi  43% frekwencji. Natomiast Komunię Św. przyjęły 482 osoby. Z pewnością jeszcze wiele jest
do zrobienia, aby wszyscy członkowie naszych rodzin zechcieli systematycznie przybywać na niedzielne Msze Św. Wielkie to zadanie szczególnie dla rodziców,
aby przez swój dobry przykład zachęcili dzieci do systematycznego przybywania
do kościoła.

·        W poniedziałek zapraszamy na wyjazd do Skarszew na WIECZÓR ŚWIĘTYCH,
w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Jest to czuwanie modlitewne ze Mszą Świętą, procesją. Wprowadzeniem relikwii i uwielbieniem. Wyjazd o godz. 17.00 sprzed kościoła. Koszt 10 zł. od dorosłych, 5 zł. od dzieci i młodzieży. Zapisywać się można u ks. Kamila.

·        Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy nr czasopisma „W Rodzinie”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 23.10.2016

 

* Kończymy nasze parafialne Misje Święte. Szczególny czas mocniejszej refleksji
nad życiem i wiarą. Serdecznie dziękujemy o. Jerzemu Gugale ze Zgromadzenia Pallotynów, misjonującemu  przez tydzień w naszej wspólnocie. Z pewnością na wiele spraw mogliśmy spojrzeć inaczej, aby w dzisiejszych czasach poluzowania w sprawach moralnych, znowu jaśniej zrozumieć zasady wiary i poczuć się wezwanym do prezentowania bardziej zdecydowanych postaw.

* W piątek przeżywać będziemy w liturgii święto – świętych Szymona i Judy Tadeusza apostołów.

* Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Pragniemy w sposób szczególny oddać cześć naszym zmarłym krewnym i dobrodziejom. Zadbamy o uporządkowanie grobów naszych bliskich, zapalimy im nagrobne świece, ale przede wszystkim otoczmy ich naszą modlitwą. Przy wyjściu z kościoła można zabrać ze stolika specjalne druki, na których możemy wypisać nazwiska i imiona osób, za które w sposób szczególny chcemy się pomodlić.
Po każdej Mszy Świętej można wypisane kartki przynieść do zakrystii lub biura parafialnego.

* Warunkiem pozyskania odpustów zupełnych dla zmarłych jest także stan łaski uświęcającej. Zapraszamy więc do specjalnej spowiedzi przed uroczystością Wszystkich Świętych w piątek, od godz. 15.30 do 17.00.

* W poniedziałek, o godz. 18.00, zapraszamy do plebanii członków naszego Parafialnego Zespołu Caritas. Natomiast we wtorek o godz. 18.00, odbędzie się w naszej parafii zebranie grup Caritas z całego dekanatu.

* W czwartek, o godz. 18.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Miłosierdzia.

* W  czwartek, w 27. dzień miesiąca, na pamiątkę kanonizacji św. Jana Pawła II, zapraszamy
do kościoła, o godz. 21.00 na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego. Będziemy modlić się
do Boga za wstawiennictwem Matki Bożej i św. Jana Pawła II w różnych naszych intencjach osobistych, rodzinnych i parafialnych.

* Tydzień temu, członkowie Szkolnego Koła Caritas,  zebrali przed kościołem kwotę 420 zł.
na dożywianie dzieci w szkołach i inne cele dobroczynne. Za wszelkie złożone ofiary składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!

* Dnia 31 października zapraszamy na wyjazd do Skarszew na WIECZÓR ŚWIĘTYCH
w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Jest to czuwanie modlitewne ze Mszą
świętą, procesją, wprowadzeniem relikwii i uwielbieniem rozpocznie się o godz. 18:00. Wyjazd autokaru sprzed kościoła w Kiszewie o godz. 17:00. Koszt 10 zł. - dorośli, 5 zł – młodzież i dzieci. Zapisy i informacje u ks. Kamila.

* Uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich oraz dorosłych zapraszamy
do wzięcia udziału w III Międzygminnym Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się w Starej Kiszewie 5. listopada. Szczegóły na plakacie przed kościołem.

* Ze stolika pod chórem można nabyć kolejny ciekawy nr czasopisma „Pielgrzym”.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA –
2016-10-16

·        Dzisiaj rozpoczynamy parafialne Misje Święte. Serdecznie witamy w naszej wspólnocie o. Jerzego Gugałę, pallotyna i zawierzamy się przez najbliższy tydzień pod jego duchową opiekę. Niech w każdym z nas odnowi się wiara.
Dla wszystkich grup będzie wiele okazji do spotkań i modlitwy. Szczegółowy program można przeczytać na plakatach, a też wszyscy mogą zabrać ulotki, które wyłożone są z tyłu kościoła. Msze Św. z naukami rekolekcyjnymi odbywać się będą o godz. 9.00, 16.00 i 18.00 (w kościele parafialnym) oraz
o 17.00 (na filii). Kolejne grupy dzieci i młodzieży będą miały swoje spotkania
o godz. 16.00. Codziennie, o godz. 21.00, zapraszamy do kościoła na Apel Maryjny. Po Mszach Św. o godz. 18.00 zapraszamy codziennie - 
w poniedziałek na naukę stanową dla kobiet, we wtorek na naukę stanową
dla mężczyzn, w środę spotkanie ze wspólnotami parafialnymi. Osoby starsze
i chore zapraszamy na specjalną Mszę dla nich w piątek, o godz. 9.00. Poprosimy rodziny i sąsiadów o pomoc w dowiezieniu tych osób do kościoła. Innych chorych o. misjonarz odwiedzi w domach – tych z trasy comiesięcznej ks. proboszcza od godz. 10.30, natomiast z trasy ks. Kamila od godz.13.30.
W piątek, o godz. 20.00, odprawiona zostanie Droga Krzyżowa ulicami Starej Kiszewy – trasą jak na Boże Ciało. Poproszę o pomoc w bezpiecznym przemarszu strażaków i harcerzy. Wszyscy przynieśmy świece i licznie przybądźmy. W sobotę zapraszamy o 15.00 na specjalne nabożeństwo matki
z małymi dziećmi, a po Mszy o 18.00 na naukę młodzież starszą. W sobotę też będzie dzień misyjnej spowiedzi, z udziałem też większej liczby kapłanów – przed południem od 8.00 do 10.30, wieczorem od 16.30 do 18.00 oraz od 19.30 do 21.00.

·        Dzisiaj członkowie Szkolnego Koła Caritas będą zbierają przed kościołem
do skarbonek ofiary na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        We wtorek w liturgii Kościoła będziemy przeżywać Święto – św. Łukasza Ewangelisty, a w sobotę wspomnienie liturgiczne papieża św. Jana Pawła II.

·        Za tydzień rozpoczniemy przeżywanie Tygodnia Misyjnego.

·        Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Przy wyjściu z kościoła można zabrać ze stolika specjalne druki, na których możemy wypisać nazwiska
i imiona osób, za które w sposób szczególny chcemy się pomodlić.
W uroczystość Wszystkich Świętych zostanie odprawiona Msza zbiorowa 
za wszystkich polecanych zmarłych. W miesiącu listopadzie kartki te będą odczytywane podczas każdej Mszy Świętej, a kto pragnie, aby za daną osobę modlitwa odbywała się przez cały rok, to proszę o zaznaczenie z boku na kartce godziny Mszy Niedzielnej (7.30 lub 9.30), podczas której mamy się wspólnie modlić. Po każdej Mszy Świętej można wypisane kartki przynieść do biura parafialnego.

·        W najbliższą sobotę, od 9.00 do 12.30 odbędzie się w plebanii kolejna akcja krwiodawstwa organizowana przez nasz Parafialny Klub HDK im. św. Jana Pawła II. Zapraszamy zdrowe i pełnoletnie osoby do udziału w tej akcji. Wielu chorych czeka na wsparcie. Liczymy, że wiele osób przybędzie i okaże swoją wielką wrażliwość.

·        W czwartek, w rocznicę inauguracji pontyfikatu w 1978 roku, przeżywać będziemy w liturgii wspomnienie papieża św. Jana Pawła II.

·        Nowa hala sportowa w Starej Kiszewie została już otwarta. Warto się dzisiaj wybrać i zwiedzić ten piękny obiekt. Dzisiaj m.in. odbędzie się Dzień Sportowy – od godz. 11.00 rywalizować między sobą uczniowie z różnych szkół w piłkę nożną chłopców i w koszykówkę dziewcząt. O godz. 14.00 odbędzie się turniej w siatkówkę kobiet. O godz. 17.00 zapowiada się atrakcyjny mecz piłkarski pomiędzy drużyną strażaków, a reprezentacją Księży diecezji pelplińskiej. Natomiast, o godz. 18.00 zagrają lokalne drużyny piłkarskie Wierzyca Stara Kiszewa i Huragan Nowe Polaszki. 

·        Uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich zapraszamy
do wzięcia udziału w III Międzygminnym Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się w Starej Kiszewie 5. listopada. Szczegóły
na plakacie przed kościołem

·        Ze stolika pod chórem można nabyć kolejny nry czasopisma religijnego
„W Rodzinie”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 9.10.2016

 

* Dzisiaj, odbywa się w całej Polsce tzw. DZIEŃ PAPIESKI pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Pragniemy wszyscy utrwalić wielkie dzieło papieża św. Jana Pawła II, który tak wiele uczynił dla Polski, całego świata i każdego z nas. Chcemy modlić się, by jego nauka była podjęta przez wszystkich Polaków. Tradycyjnie, w DZIEŃ PAPIESKI, prowadzona jest w całej Polsce zbiórka do skarbonek na Fundusz „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który funduje stypendia uzdolnionym dzieciom i młodzieży z ubogich rodzin, aby mogły dalej się kształcić. Przed kościołem będą zbierać na ten cel ministranci. Za tydzień będzie zbiórka  Caritas do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

* Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Pragniemy w sposób szczególny oddać cześć naszym zmarłym krewnym i dobrodziejom. Zadbamy o uporządkowanie grobów naszych bliskich, zapalimy im nagrobne świece, ale przede wszystkim otoczmy ich naszą modlitwą. Przy wyjściu z kościoła można zabrać ze stolika specjalne druki, na których możemy wypisać nazwiska i imiona osób, za które w sposób szczególny chcemy się pomodlić.
Po każdej Mszy Świętej można wypisane kartki przynieść do zakrystii lub biura parafialnego.

* Na obu cmentarzach można dostrzec, że niektóre rodziny postawiły za szerokie pomniki nagrobne, dodatkowo kładą kostki polbrukowe lub jakieś ławeczki zawłaszczając kolejny teren jakby dla siebie. Proszę tego nie robić, bo w przyszłości bramy cmentarne mogą być zamknięte, a rodziny stawiające pomniki i zagospodarowujące teren obok mogił będą musiały uzyskać wcześniejszą zgodę na projekt tego miejsca od ks. proboszcza. Przejście między mogiłami ma być dostępne dla wszystkich do przechodzenia, także do przeniesienia trumny podczas pogrzebu dla kogoś, kto ma spocząć w pobliskim sektorze. Nie wolno kłaść kostki brukowej, która wystaje i o którą można się potknąć.

* Od najbliższej soboty wieczora naszą parafię czekają szczególne wydarzenia religijne.
Po 12 latach odbędą się w naszej wspólnocie MISJE ŚWIĘTE, prowadzone przez
o. pallotyna. To szczególne rekolekcje, które mają ożywić wiarę dzieci, młodzieży
i dorosłych. Dla wszystkich grup będzie wiele okazji do spotkań i modlitwy. Potrwają one od 15 do 23 października. Warto już teraz zaplanować sobie czas i wykorzystać szansę
na głębsze duchowe przeżycia i otwarcie się na słowo i dobre rady głoszone przez misjonarza. Szczegółowy program można przeczytać na plakatach, a też przedstawiciele wszystkich rodzin mogą zabrać ulotki, które wyłożone są z tyłu kościoła.

* Uczniów klas III gimnazjum zapraszamy do kościoła na Mszę i spotkanie we wtorek,
o godz. 17.00.

* Rodziców uczniów klas II gimnazjum, którzy rozpoczynają swoje przygotowania
do przyjęcia sakramentu bierzmowania, zapraszamy na spotkanie do plebanii we wtorek,
o godz. 19.00.

* W środę, o godz. 5.00, z przystanku autobusowego na przeciw plebanii, wyjedzie pielgrzymka autokarowa do Niepokalanowa i Częstochowy. Z grupą pojedzie
ks. proboszcz. Jeszcze zapisać się można do jutra.

* W środę biuro parafialne nie będzie czynne.

* W czwartek zapraszamy na różaniec fatimski po Mszy Św. o godz. 17.00 – przynieśmy
do kościoła świece.

* W piątek przypada Dzień Nauczyciela – chciejmy pamiętać w swoich modlitwach
o osobach, które nie szczędzę swoich sił, wiedzy i zaangażowania, aby we właściwy sposób wychować młode pokolenie. Nie jest łatwo w dzisiejszych czasach wypełniać taką misję. Życzymy więc dyrekcjom, gronu pedagogicznemu, pracownikom szkół – zadowolenia
ze swoich osiągnięć, docenienia przez władze i społeczeństwo tej trudnej pracy oraz radości ze współpracy w wychowywaniu dzieci z rodzicami i różnymi instytucjami.

* W tym tygodniu odbędzie się w Starej Kiszewie historyczne wydarzenie – otwarta zostanie przy szkole nowa hala sportowa. Należy się wielkie uznanie dla władz gminy – p. wójta, radnych, pracowników urzędu – za podjęcie się takiego wyzwania i przygotowanie obiektu, który ma bardzo służyć mieszkańcom. To wielka szansa, aby dzieci, młodzież i starsi – poprzez korzystanie z tego obiektu – rozwijali swoje talenty sportowe i kulturalne, troszczyli się o zdrowy styl życia, potrafili twórczo organizować sobie czas. Św. Jan Bosco, wielki opiekun młodzieży, napisał kiedyś: „Boisko żywe – diabeł martwy, boisko martwe – diabeł żywy”. W piątek, o godz. 13.00, nastąpi uroczyste otwarcie i poświęcenie tego budynku,
z udziałem wielu zaproszonych gości. Wszyscy mieszkańcy są zaproszeni do odwiedzin hali w sobotę i w niedzielę. W sobotę, od godz. 16.00 do 20.00, będzie Dzień Kulturalny –
na scenie wystąpią różne grupy artystyczne z naszej miejscowości i innych. W następną niedzielę odbędzie się Dzień Sportowy – od godz. 11.00 rywalizować między sobą uczniowie z różnych szkół w piłkę nożną chłopców i w koszykówkę dziewcząt.
O godz. 14.00 odbędzie się turniej w siatkówkę kobiet. O godz. 17.00 zapowiada się atrakcyjny mecz piłkarski pomiędzy drużyną strażaków, a reprezentacją Księży diecezji pelplińskiej. Natomiast, o godz. 18.00 zagrają lokalne drużyny piłkarskie Wierzyca Stara Kiszewa i Huragan Nowe Polaszki.  

* W związku z możliwością zwiększenia działań sportowych w naszym środowisku –
ks. proboszcz zaprasza starszą młodzież oraz chętne panie i panów na spotkanie
w plebanii w celu założenia Parafialnego Klubu Sportowego. Jako diecezjalny duszpasterz sportowców ks. proboszcz założył już wcześniej w Tucholi i w Kamionce podobne kluby. Dzięki powstaniu takiego stowarzyszenia można stworzyć możliwości wielu osobom młodszym i starszym, aby zdrowo i sportowo rozwijały się, aby korzystały z różnych form sportu masowego. Można też na taką działalność pozyskać sporo środków i sprzętów m.in.
z Ministerstwa Sportu i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zebranie założycielskie tego parafialnego klubu, z udziałem wielu pełnoletnich osób, które same chcą uprawiać różne dyscypliny, a też pomóc innym w sportowym i zdrowym spędzeniu czasu odbędzie się
w plebanii we wtorek, o godz. 20.00.

* W czwartek, o godz. 18.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Miłosierdzia.

* W piątek, o godz. 19.00, zapraszamy do plebanii na kolejne spotkanie Wspólnoty
dla  Małżonków. Tym razem zaproszony gość będzie poruszał temat: „ Czy kościelne orzeczenie nieważności małżeństwa jest katolickim rozwodem”. Wersja spotkania jest otwarta dla wszystkich.

* Ze stolika pod chórem można nabyć kolejny numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”.

* W piątek zmarł śp. Andrzej Czapiewski z Foshuty. Pogrzeb odbędzie się we wtorek,
o godz. 11.00. Różańce w sobotę, w niedzielę i w poniedziałek o godz. 19.00 w kaplicy
w Starym Bukowcu oraz we wtorek, o godz. 10.00 w kostnicy. Dobry Jezu ….

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 2.10.2016

 

·        Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone podczas dzisiejszej kolekty ekonomicznej, które zostaną przeznaczone na dalsze działania związane
z budową kostnicy. Już zostały zbudowane ściany, a w październiku chcemy położyć na niej dach, który chroniłby dotychczas wykonane prace przed deszczem i mrozami.

·        W najbliższym czasie naszą parafię czekają szczególne wydarzenia religijne.
Po 12 latach odbędą się w naszej parafii MISJE ŚWIĘTE, prowadzone przez
o. pallotyna. To szczególne rekolekcje, które mają ożywić wiarę dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla wszystkich grup będzie wiele okazji do spotkań
i modlitwy. Potrwają one od 15 do 23 października. Warto już teraz zaplanować sobie czas. Szczegółowy program można przeczytać na plakatach, a też przedstawiciele wszystkich rodzin mogą zabrać ulotki, które wyłożone są z tyłu kościoła.

·        W październiku chorych z naszej parafii odwiedzi misjonarz 21 października (nie będzie więc odwiedzin w I piątek miesiąca).

·        W październiku zachęcamy do odmawiania różańca w domach lub
przy przydrożnych kapliczkach. W naszym kościele różaniec jest odmawiany codziennie, po Mszy Świętej wieczornej o godz. 17.00, a w niedzielę X-tki różańca po każdej Mszy Świętej. Zapraszamy do poprowadzenia dzieci
i młodzież. Dzieci będą otrzymywały codziennie specjalne obrazki.

·        W piątek będziemy w liturgii przeżywać wspomnienie Najśw. Maryi Panny Różańcowej. Z tej okazji zapraszamy wszystkich członków Żywego Różańca
na wspólną modlitwę do kościoła, o godz. 17.00.

·        W I piątek miesiąca spowiedź w kościele będzie od godz. 15.30 do 17.00. Szczególnie zapraszamy do comiesięcznej spowiedzi uczniów z klas IV.

·        Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Przy wyjściu z kościoła można zabrać
ze stolika specjalne druki, na których możemy wypisać nazwiska i imiona osób,
za które w sposób szczególny chcemy się pomodlić. W Uroczystość Wszystkich Świętych zostanie odprawiona Msza Św. zbiorowa za polecanych zmarłych.
W miesiącu listopadzie kartki te będą odczytywane podczas każdej Mszy Świętej, a kto pragnie, aby za daną osobę modlitwa odbywała się przez cały rok,
to proszę o zaznaczenie z boku na kartce godziny Mszy Niedzielnej (7.30 lub 9.30), podczas której mamy się wspólnie modlić. Po każdej Mszy Świętej można wypisane kartki przynieść do zakrystii lub biura parafialnego. 

·        Prosimy też o zachowanie porządku i segregowanie śmieci na cmentarzach,
a w przypadku nadmiernego obłożenia to prosimy wkładać do dużych worków znajdujących się obok.

·        Dzisiaj, o godz. 14:30, zapraszamy na MODLITWĘ ZA WIOSKĘ wszystkich mieszkańców ZAMKU KISZEWSKIEGO oraz chętnych spoza wioski. Spotkanie odbędzie się w świetlicy wiejskiej.

·        Dzisiaj, o godz. 16.00, odbędzie się w plebanii spotkanie popielgrzymkowe
dla uczestników pielgrzymki autokarowej do Włoch.

·        We wtorek zapraszamy do plebanii, po różańcu w kościele, na kolejne zebranie Akcji Katolickiej.

·        W niedzielę – 9 października - odbędzie się w całej Polsce tzw. DZIEŃ PAPIESKI, pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Tradycyjnie w Dniu Papieskim, odbędzie się przed kościołem, prowadzona w całej Polsce, zbiórka do skarbonek na Fundusz „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który funduje stypendia uzdolnionym dzieciom i młodzieży z ubogich rodzin, aby mogły dalej się kształcić. 

·        Dzieci z klasy III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św., zapraszamy
na kolejne spotkanie do plebanii w sobotę, o godz. 10.00.

·        Rodziców klas 3 gimnazjum informujemy że warsztaty ewangelizacyjne
dla kandydatów do bierzmowania odbędą się 9 października, od 8:30 do 20:30, w plebanii w Starej Kiszewie. To obowiązkowy element przygotowań - prosimy o zarezerwowanie czasu młodzieży tego dnia na zajęcia przy parafii oraz organizację transportu młodzieży rano i wieczorem.

·        W dniach 12 i 13 października odbędzie się pielgrzymka autokarowa
do Niepokalanowa i Częstochowy. Niepokalanów to miejsce działalności
św. Maksymiliana Kolbe – który 75 lat temu poniósł męczeńską śmierć
w Oświęcimiu, a o którym słynni polscy aktorzy nagrywają tam obecnie film.
W Częstochowie m.in. grupa będzie świadkiem zjazdu szkół im Jana Pawła II
(a ponad 1000 takich szkół jest w całej Polsce). Z grupą pojedzie ks. proboszcz. Zachęcamy do tego wyjazdu młodzież z naszej szkoły im. Jana Pawła II, a także wszystkich chętnych dorosłych. Koszt od 1 osoby to 140 zł. Zapisywać się można w tym tygodniu.

·        W sobotę, 22 października, odbędzie się w Starej Kiszewie kolejna akcja krwiodawstwa organizowana przez nasz Parafialny Klub HDK im. św. Jana Pawła II.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma „W Rodzinie” oraz dla dzieci ciekawe czasopismo „Mały Pielgrzym”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 25.09.2016

 

·        W czwartek, w liturgii Kościoła, będziemy przeżywać Święto  - św. Michała, Gabriela
i Rafała Archaniołów.

·        Rozpoczynamy piękny miesiąc maryjny październik. We wszystkich kościołach
i przy przydrożnych kapliczkach, a także we wielu domach będą się ludzie jednoczyć
na wspólnej modlitwie różańcowej. Objawiając się w różnych częściach świata Maryja prosiła ludzi o odmawianie tej szczególnej modlitwy, wypraszającej wiele łask. Niech więc każdy z nas skorzysta z takiej modlitewnej okazji zjednoczenia się z Bogiem poprzez Maryję, ze swoją rodziną i innymi bliźnimi. Za odmówienie pięciu dziesiątków różańca można uzyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za siebie, aby w przyszłości została nam skrócona ewentualna kara czyśćca lub też za naszych krewnych zmarłych, oczekujących na nasze wsparcie modlitewne. W kościele, od początku października, różaniec będzie odmawiany codziennie, po Mszy Świętej wieczornej, a w niedzielę X-tka po każdej Mszy Świętej. Zapraszamy do poprowadzenia dzieci i młodzież. Dzieci będą otrzymywały codziennie specjalne obrazki.

·        W październiku papież prosi o modlitwę w intencji: „aby  dziennikarze w swojej pracy zawodowej kierowali się zawsze szacunkiem dla prawdy i silnym poczuciem etyki”.
W tej intencji za tydzień, po Mszy Św. o godz. 9.30, wspólnota Żywego Różańca odmówi swój różaniec.

·        Tydzień temu członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali do skarbonek 710 zł. na pomoc
dla ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Dziękujemy za złożone dary.

·        W przyszłą niedzielę będzie tzw. Kolekta ekonomiczna, przeznaczona na dalsze działania związane z budową kostnicy. We wrześniu firma p. Miętkiego, której jesteśmy wdzięczni, zbudowała ściany kostnicy. W październiku zostanie wykonane zadaszenie, aby w takim stanie surowym zabezpieczyć dotychczas wykonane prace przed mrozami. Polecamy ten ważny cel ofiarności wszystkich.

·        Poproszę też ekipy murarskie z naszej parafii, aby zgłosiły się w celu naprawienia groty Matki Bożej przed kościołem. Z tyłu odpadają kamienne płytki i trzeba je przed zimą zabezpieczyć.

·        Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Pragniemy w sposób szczególny oddać cześć naszym zmarłym krewnym i dobrodziejom. Zadbamy o uporządkowanie grobów naszych bliskich, zapalimy im nagrobne świece, ale przede wszystkim otoczmy ich naszą modlitwą. Przy wyjściu z kościoła będzie można zabrać ze stolika pod chórem specjalne druki,
na których możemy wypisać nazwiska i imiona osób, za które w sposób szczególny chcemy się pomodlić. W Uroczystość Wszystkich Świętych zostanie odprawiona Msza Św. zbiorowa za polecanych zmarłych. W miesiącu listopadzie kartki jednorazowe będą odczytywane podczas każdej Mszy Świętej (za te kartki można złożyć dowolną ofiarę). Jeśli ktoś pragnie, aby za daną osobę modlitwa odbywała się przez cały rok, to proszę o zaznaczenie z boku
na kartce godziny Mszy Niedzielnej (7.30 lub 9.30), podczas której mamy się wspólnie modlić. Podobnie jak w ubiegłych latach, za te roczne wypominki można złożyć ofiarę podobną, jak za Mszę Św. za swoich zmarłych. Po każdej Mszy Świętej można wypisane kartki przynieść do zakrystii lub biura parafialnego.

·        Prosimy też o zachowanie porządku i segregowanie śmieci na cmentarzach, a w przypadku nadmiernego obłożenia to prosimy wkładać do dużych worków znajdujących się obok.

·        We wtorek, o godz. 21.00, zapraszamy do kościoła na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego.

·        W środę, o godz. 15.30, odbywa się akcja modlitewna „KORONKA NA ULICACH MIAST ŚWIATA”. Tym działaniom pobłogosławił papież Franciszek. Wielu ludzi, w różnych zakątkach świata, zjednoczy się w Godzinie Miłosierdzia na wspólnym odmawianiu Koronki do Miłosierdzia Bożego w miejscach publicznych – modląc się o miłosierdzie Boże
dla całego świata. W naszej parafii zapraszamy wszystkich chętnych przed pomnik Chrystusa Króla przy Urzędzie Gminy.

·        Rodziców dzieci z klas III ze szkół podstawowych zapraszamy na spotkanie do plebanii
we wtorek, o godz. 17.45.

·        Dzieci z klas III, przygotowujące się do I Komunii Św., zapraszamy na kolejne spotkanie
do plebanii w sobotę, o godz. 10.00.

·        Rozpoczynamy również 2-letnie przygotowanie do przyjęcia I Komunii Św. przez uczniów klas II szkól podstawowych. Dzieci te co kilka tygodni będą miały dodatkowe spotkania
w plebanii i będą też miały okazję pojawiać się systematycznie na niedzielnych Mszach Św. Na pierwsze spotkanie zapraszamy je do plebanii w najbliższą sobotę, o godz. 11.30.

·        Dzisiaj parafia nasza organizuje kolejny PARAFIALNY RAJD ROWEROWY. Od godziny 13.00 pojedziemy trasą przez Wygonin, Chwarzno do Lip, gdzie w gościnnym gospodarstwie agroturystycznym pp. Wacholc będzie czas na biesiadowanie przy ognisku, różne gry i zabawy, wspólne też śpiewy przy gitarze. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na wspólną wyprawę.

·        W niedzielę, 2 października, o godz. 14:30 zapraszamy na MODLITWĘ ZA WIOSKĘ
wszystkich mieszkańców ZAMKU KISZEWSKIEGO oraz chętnych spoza wioski.
Spotkanie odbędzie się w świetlicy wiejskiej.

·        Rodziców klas 3 gimnazjum informujemy że warsztaty ewangelizacyjne dla kandydatów
do bierzmowania odbędą się 9 października od 8:30 do 20:30 w plebanii w Starej Kiszewie. To obowiązkowy element przygotowań - prosimy o zarezerwowanie czasu młodzieży tego dnia na zajęcia przy parafii oraz organizację transportu młodzieży rano i wieczorem.

·        Narzeczeni, którzy pragną przyjąć sakrament małżeństwa w 2016 roku lub w 2017 roku mają okazję wziąć udział w szczególnym, skróconym kursie przedmałżeńskim,
w tzw. „WEEKENDZIE DLA NARZECZONYCH”. Przyjadą do Starej Kiszewy księża
i małżeństwa z duszpasterstwa rodzin z Pelplina, by przeprowadzić ciekawe zajęcia dyskusyjne, urozmaicone też m.in. nauką tańca. Spotkania odbywać się będą od 4 do 6 listopada. Bliższe informacje można przeczytać na plakacie w kruchcie kościoła lub zgłosić się do księży. Warto w tym tygodniu już zgłosić się przez specjalną stronę internetową,
bo ilość miejsc jest ograniczona, a zgłaszają się też przedstawiciele innych parafii.

·        Parafia nasza organizuje wyjazd do kina w Starogardzie Gdańskim na film pt.: „Smoleńsk”, w najbliższą środę, 28 września, o godz. 17.20. Wszyscy powinni obejrzeć ten film
o tragicznych losach przedstawicieli naszych polskich władz, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w 2010 roku. Koszt biletu i przejazdu autokarem od 1 osoby wynosi 20 zł. Zapisywać się można jeszcze do jutra w zakrystii i w biurze parafialnym.

·        W przyszłą niedzielę, o godz. 16.00, odbędzie się spotkanie popielgrzymkowe
dla uczestników pielgrzymki autokarowej do Włoch. Na spotkanie organizacyjne, pielgrzymów z naszej parafii, zapraszamy do plebanii w piątek, o godz. 17.30.

·        Ze stolika pod chórem można też nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego. 

·        W sobotę zmarła śp. Helena Domel ze Starej Kiszewy. Pogrzeb będzie w środę, o godz. 11.00. Różańce w kościele – w sobotę o godz. 18.00, w niedzielę o godz. 16.00,
w poniedziałek i we wtorek o godz. 17.30, w środę o godz.10.00. Dobry Jezu….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXV NIEDZIELA ZWYKŁA – 18.09.2016

 

·        Tydzień temu złożyliśmy do skarbonek kwotę 620 zł. na dożywianie dzieci
w szkole i inne dobroczynne cele Caritas. Za wszelkie złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Zgodnie z zachętą księży biskupów dzisiaj przed kościołami w Polsce odbywa się zbiórka, która będzie przeznaczona na wsparcie dla ofiar tragicznego trzęsienia ziemi
we Włoszech. Przed kościołem na ten cel zbierają członkowie Szkolnego Koła Caritas.

·        We wtorek, o godz. 17.30, zapraszamy do plebanii członków naszego Parafialnego Zespołu Caritas. Zapraszamy też kolejne osoby, które chcą okazać swoją wrażliwość i włączyć się
w konkretne pomaganie różnym osobom poprzez działalność charytatywną.

·        W środę przeżywać będziemy w liturgii Święto - św. Mateusza (Apostoła i Ewangelisty).

·        W środę, o godz. 17.45, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Bożego Miłosierdzia.

·        Dzieci z klasy III, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii Św., zapraszamy
na pierwsze spotkanie do plebanii w najbliższą sobotę, o godz. 10.00.

·        W piątek, o godz. 17.00, wyjedzie autokar do Nowego Wieca, na Mszę z programem historycznym poświęconym pomordowanym w tej wiosce – wśród nich znajduje się grupa mieszkańców ze Starej Kiszewy i okolic. Koszt wyjazdu to 10 zł. Chętni mogą zapisać się jeszcze u ks. Kamila.

·        W sobotę wspólnoty małżonków i Miłosierdzia z naszej parafii mają wyjazdowy Dzień Skupienia. Członkowie tych grup po szczegóły zgłoszą się do ks. Kamila.

·        W następną niedzielę, na zakończenie lata, parafia nasza organizuje kolejny PARAFIALNY RAJD ROWEROWY. Od godziny 13.00 pojedziemy trasą przez Wygonin, Chwarzno
do Lip, gdzie w gościnnym gospodarstwie agroturystycznym pp. Wacholc będzie czas
na biesiadowanie przy ognisku, różne gry i zabawy, wspólne też śpiewy przy gitarze. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na wspólną wyprawę.

·        Narzeczeni, którzy pragną przyjąć sakrament małżeństwa w 2016 roku lub w 2017 roku mają okazję wziąć udział w szczególnym, skróconym kursie przedmałżeńskim, w tzw. „WEEKENDZIE DLA NARZECZONYCH”. Przyjadą do Starej Kiszewy księża
i małżeństwa z duszpasterstwa rodzin z Pelplina, by przeprowadzić ciekawe zajęcia dyskusyjne, urozmaicone też m.in. nauką tańca. Spotkania odbywać się będą od 4 do 6 listopada. Bliższe informacje można przeczytać na plakacie w kruchcie kościoła lub zgłosić się do księży. Warto szybko się zgłosić przez specjalną stronę internetową, bo ilość miejsc jest ograniczona, a później zgłoszą się też przedstawiciele innych parafii.

·        Parafia nasza organizuje wyjazd do kina w Starogardzie Gdańsk na film pt.: „Smoleńsk”,
w środę, 28 września, o godz. 17.30. Wszyscy powinni obejrzeć ten film o tragicznych losach przedstawicieli naszych polskich władz, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w 2010 roku. Koszt biletu i przejazdu autokarem od 1 osoby wynosi 20 zł. Zapisywać się można
do następnej niedzieli w zakrystii i w biurze parafialnym.

·        Ze stolika pod chórem zachęcamy do zakupu nowego numeru czasopisma religijnego
„W Rodzinie”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 11.09.2016

 

·       Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj podczas kolekty na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

·       Przed kościołem członkowie Szkolnego Koła Caritas będą zbierać ofiary
do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole z ubogich rodzin oraz na inne cele dobroczynne.

·       We wtorek, po Mszy Św. o godz. 17.00, odmówiony zostanie różaniec fatimski.

·       W środę w liturgii Kościoła będziemy przeżywać Święto Podwyższenia Krzyża Św.

·       W tym tygodniu zapraszamy na spotkania młodzież z gimnazjum przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
We wtorek na Mszę o godz. 17.00 i spotkanie w salce młodzież z klasy III a oraz  z grupy Bukowiec – Maliki, natomiast klasę III b w środę
na Mszę o 17.00 i spotkanie w salkach.

·       W poniedziałek, o godz. 15.30, zapraszamy na próbę do plebanii zespół „Apostolskie Nutki”.

·       We wtorek, o godz. 16.00, zapraszamy na spotkanie do plebanii rolników dzierżawiących ziemię parafialną.

·       W środę, po Mszy wieczornej, zapraszamy na spotkanie do plebanii panie katechetki.

·       W najbliższą sobotę, o godz. 9.00, członkinie Róż Żywego Różańca wyjadą na rejonowy zjazd w Kościerzynie, z okazji odpustu Matki Bożej Bolesnej. Z naszej parafii wyjedzie autokar na to wydarzenie. Koszt – 5 zł.
od 1 osoby. Chętnie mogą się zgłosić jeszcze do jutra.

·       Dziękujemy osobom, które uczestniczyły w pielgrzymce autokarowej
do Częstochowy na krajowe dożynki – za ofiarowanie dla parafii prezentu w postaci alby i 4 nowych komży dla ministrantów. Zachęcamy kolejnych chłopców do dołączenia do wspólnoty ministranckiej.

·       Chłopców ze szkoły podstawowej, którzy nie przyjęli jeszcze
I Komunii Świętej, a chcieliby dołączyć do grona
ministrantów zapraszamy na zebranie w środę, o godz. 16:00, w kościele.

·       Dnia 23 września, o godz. 17.00, wyjedzie autokar do Nowego Wieca,
na Mszę z programem historycznym poświęconym pomordowanym w tej wiosce – wśród nich znajduje się grupa mieszkańców ze Starej Kiszewy
i okolic. Koszt wyjazdu to 10 zł. Chętni mogą zapisać się u ks. Kamila.

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

ARCHIWALNE OGŁOSZENIA

CaritasKatolickie Stowarzyszenie MłodzieżyRóże różańcoweWspólnota Miłosierdzia BożegoAkcja Katolickaministrancischolazespół młodzieżowychórKrwiodawcykontakt